Nullkulu

Nullkulu

miks on seened vajalikud?

Miks on seened vajalikud?

Seened on tüüpiliselt nähtavad taimede jäänustega kaetud puidul või niiskes mullas. Sageli seostatakse seeni ainult köögi või toiduvalmistamisega, kuid tegelikult on neil inimese organismi jaoks oluline roll. Seened on mitmekülgsed ja võivad olla kasulikud mitmel erineval viisil.

Seened toimivad antioksüdandina

Seened sisaldavad palju antioksüdante, mis on organismile väga olulised. Antioksüdandid kaitsevad organismi vabade radikaalide eest, mis võivad tekitada rakkudele kahju. Seened on seega oluline looduslik antioksüdantide allikas, mis aitab organismi kaitsta paljude haiguste vastu, sealhulgas vähk, südamehaigused ja Alzheimeri tõbi.

Seened vähendavad kolesterooli

Teine oluline seeneteema on kolesterooli vähendamine. Seened sisaldavad peaaegu kõiki neid kasulikke kiudaineid ja aineid, mis võivad alandada veres kolesteroolitaset. Seente tarbimine vähendab kolesterooli taset organismis, mis on oluline võitluses südamehaiguste vastu.

Seened toetavad immuunsüsteemi

Seente oluline omadus on nende toetamine immuunsüsteemile. Seened sisaldavad polüsahhariide, mis toimivad immuunsüsteemi stimulantidena. Lisaks suurendavad seened T-rakkude hulka ja aktiveerivad nn makrofaage, mis aitavad võidelda põletikuliste haigustega. Seega on seened olulised, et stimuleerida immuunsüsteemi ja tekitada põletikuvastust organismis.

Seened võivad vähendada stressi

Teine hea omadus seeneteema osas on nende mõju stressitasemele. Seened sisaldavad mõnda ainet, mis võivad aju stressitaset alandada. Seente tarbimine võib aidata vähendada stressihormoonide taset organismis. Seega on seened head stressi vastu võitlemiseks.

Seened on hea vahend seedeprobleemide vastu

Seened võivad osutuda võrdselt oluliseks ka seedimise seisukohalt. Seened sisaldavad polüsahhariide, mida inimese seedeprotsess kergesti lagundada ei suuda. Need polüsahhariidid aitavad seega hästi seedimist ja aitavad võidelda kõhukinnisuse ja muude seedeprobleemide vastu. Seente tarbimine võib aidata soolte mikrofloorat reguleerida ja taastada.

Seened võivad aidata diabeedi vastu võitlemisel

Viimaseks, kuid mitte vähem tähtsaks, on seened suurepärane abiline diabeedi vastu võitlemisel. Seened stimuleerivad insuliini tootmist ja aitavad reguleerida veresuhkru taset. Seene tarbimine aitab vältida diabeeti, eriti II tüüpi diabeeti.

Kokkuvõte

Seened on inimese keha jaoks äärmiselt olulised. Nad sisaldavad palju kasulikke antioksüdante, kolesteroolivastaseid aineid, immuunsüsteemi stimuleerivaid polüsahhariide ja muud kasulikku. Seente tarbimine aitab võidelda erinevate haiguste vastu, alates vähist ja lõpetades südamehaiguste ja diabeediga. Kui te seda veel ei tee, siis peaks mõtlema seenetele kui toidule, mis võib tõesti teie elu parandada.

Kokkuvõtteks võib öelda, et seened on organismi jaoks äärmiselt olulised, kuna neil on palju kasulikke omadusi, mis aitavad organismi kaitsta haiguste vastu. Seente tarbimine võib alandada kolesterooli taset, stimuleerida immuunsüsteemi, vähendada stressi, aidata seedeprobleemide korral ja reguleerida veresuhkrut. Seega on seened toit, mida peaksime oma igapäevases menüüs rohkem kasutama.