Nullkulu

Nullkulu

miks linnud rändavad?

Miks linnud rändavad

Linnud on imetillukesed olendid, kes võivad lendamise võime poolest võistelda ainult vigur-pilootidega. Üks asi aga eristab linde inimestest ja lendavatest masinatest – see on nende suutlikkus rändama.

Linnud rändavad igal aastal tuhandete kilomeetrite kaugusele. Mõnikord ei ole see just kõige mugavam tegevus, kuid ilmselt tasub see ennast ära. Aga miks linnud rändavad? Seda uurime lähemalt selles artiklis.

Mis on lindude rändamine?

Linnud rändavad aastaringselt erinevatesse kohtadesse. Nad lendavad pesitsusala ja talvitusalade vahel. Need reisid on tavaliselt kümneid tuhandeid kilomeetreid pikad. Ränneteks kasutavad linad tavaliselt teatud lennuliine, mida nad tunnevad väga hästi. Lennud võivad jätkuda nädalaid ja kuine korraga, samasugusele kohale naasevad linnud korduvalt.

Miks linnud rändavad?

Lindude rände peamiseks põhjuseks on toidu kättesaadavus. Paljudel lindudel on talviseks ajaks piisav toidumaterjal lõunapoolsetes piirkondades ning suvine toidulaud pakub paremat valikut põhjapoolsetes piirkondades.

Paljudel lindudel on pesitsusalad kõrge või külma kliima tõttu väga lühiajalised. See sunnib linde talvine asukoht leidma. Mõned linnuliigid elavadki aasta otsa püsiva kliimaga piirkondades nagu troopilised saared, kuid suurem osa peab otsima uut elupaika vastavalt hooajale.

Lindude talvine elupaik üldiselt võimaldab neil ka puhata, mida nad peavad teistest meeleolulisematele ajavahemikele kui pesitsusaeg. Rändajad võivad liigutamise abil leida uusi toiduallikaid ja paremat elupaika.

Kuidas linnud rändavad?

Lindude ränne on muljetavaldav. Nad võivad sõita meeletult pikkade vahemaade taha ja seda ka kõige ekstreemsematel tingimustel. Kuidas nad sellega hakkama saavad?

Linna ränded on tavaliselt kulukad, sest nad kulutavad palju energiat ja toitaineid. Linde aitavad nende võime kasutada oma murduvõimeid ja GPS-i, mis aitavad neil leida teed ja juhiseid ja jõuda õnnestunult pesitsusala ja talvitusalade vahel.

Lindude rände planeerimine on väga täpne. Linnud jälgivad ilmateadet ning jälitavad pidevalt sobivaid toitumispiirkondi. Samuti võimaldavad tugevamatele tuultele vastu lennavad linnud kokku hoida energiat ning põõneda.

Linnud saavad liigutada ka koguni sadu kilomeetreid päevas. Tihti rändavad linnud ka öösiti, sest see võimaldab neil toidul olla aktiivsemad päevase valguse ajal.

Mida me saame õppida lindude rändest?

Linnud on laialdaselt uuritud nii loodus- kui bioteadustes. Me saame õppida, kuidas nad ellujäämise nimel võimekaid otsuseid teevad. Samuti võime neid omavahel võrrelda, näiteks toitumisharmoonia ja vastupidavuse poolest.

Lisaks saame õppida, kuidas linnud kohanevad muutuvate oludega, mis on väärtuslik teave ka meie enda jaoks. Linnud on suurepärased märgid keskkonna muutustest, näiteks kliimamuutustest, mis mõjutavad maakera kõiki elusolendeid.

Lindude rände uurimine aitab meil mõista ka meie enda võrejaama sarnasust loodusega. See võib aidata meil leida uusi teadmisi, mida rakendada erinevates teadusharudes.

Järeldus

Linnud rändavad iga päev suurepäraste probleemide lahendamise poolest. Nende pidev reisimine kas talviste piirkondade poole või selle moodi uude pesitsemisala on suurepärane näide mõistlikust käitumisest ja toitumise kättesaadavusest. Lisaks aitab lindude rände uurimine meil paremini mõista looduse võimsust ja eriti loodusliku valiku funktsiooni.

Sellisest fantastilisest maailmast võiksime õppida nii mõndagi!