Nullkulu

Nullkulu

miks kass oksendab?

Miks kass oksendab: Põhjused ja ravi

Kassiomanikuna on mõnikord raske märgata, kui meie lemmiklooma käitumises midagi muutub. Kuid üks asi, mis kindlasti tõmbab tähelepanu, on kui meie kass oksendab. See võib olla nii ärritav kui ka murettekitav nähtus. Kas peaksite kohe loomaarsti poole pöörduma? Millised on selle seisundi põhjused ja ravi? Siin on vastused nendele ja muudele küsimustele, mis puudutavad kassi oksendamist.

Mis on oksendamine?

Enne kui hakkame arutama, miks kass oksendab, vaatame, mis tegelikult on oksendamine. Oksendamine on organismi poolt kontrollitud refleks, mille käigus visatakse maost ja sooltest välja seedimata toidu tükid, sapp, lima ja muud ained. See on kaitsemehhanism, mille eesmärk on vabaneda allergeenidest, mürkidest või muust organile kahjulikust.

Mis põhjustab kassi oksendamist?

Kassi oksendamise põhjused võivad olla mitmekesised. Mõnikord võib see olla normaalne käitumine, kuid mõnikord võib selle taga olla tõsine probleem, mis vajab arstiabi. Vaatame nüüd mõned kõige levinumad põhjused, miks kass võib oksendada.

Söömine liiga kiiresti

Üks kassi oksendamise tavaline põhjus on see, et ta sööb liiga kiiresti. See tekitab kassi kõhus surve, mis omakorda tekitab refleksi oksendamise. See võib olla eriti probleemne kassidel, kes on suure koonusega tõugu, nagu persia, sest nende koonus segab toidu normaalset seedimist.

Välismaised kehad

Teine kassi oksendamise põhjus on see, et ta on söönud midagi, mida ta seedida ei saa, näiteks välimaist keha. See võib olla midagi sellist nagu plastikust kilekott või mänguasi, mis on jäänud purunema. Kassi keha suudab tavaliselt välismaisi objekte ära seedida või need loomulikult evakueerida, kuid mõnikord võib see olla ka oksendamise taga.

Ülesöömine

Lisaks söömisele liiga kiiresti võib kass oksendada ka siis, kui ta on söönud liiga palju. See juhtub eriti siis, kui kass on dieedist või rutiinist välja astunud ning üle söönud. Täiskõhutunne võib põhjustada oksendamist, eriti kui kass püüab selleks iiveldust maha suruda.

Seedetrakti haigused

Kui kassi oksendamine on regulaarne, st mitte ühekordne episood, võib sel olla tõsine põhjus, mis on seotud seedetrakti haigustega, nagu gastriit, sooleinfektsioonid või pankreatiit. Need haigused võivad põhjustada püsivat oksendamist, mis on seotud ka teiste sümptomitega, nagu kõhulahtisus, isutus ja kaalulangus.

Mürgitus

Mürgistus on veel üks levinum kassi oksendamise põhjus. See võib olla midagi sellist nagu toidu mürgistus, kemikaalide, ravimite või mürgiste taimede allaneelamine. Oksendamine on tavaliselt üks selle seisundi esimestest sümptomitest, mis võivad-olla kaasas ka muud sümptomid nagu: iiveldus, nõrkus, krambid ja kõhulahtisus.

Muud tõsised terviseseisundid

Mõnikord võib kassi oksendamine olla sümptomiks tõsisest haigusest, nagu neeru- või maksahaigused, diabeet või kasvajad. Sellised seisundid põhjustavad sageli ka teisi sümptomeid, nagu suurenenud janu, sagedane urineerimine, kaalulangus või muutused karvkatte kvaliteedis.

Kuidas ravida kassi oksendamist?

Kui kass oksendab harva ja selle põhjus on välistatud, piisab tavaliselt sellest, kui jälgida tema käitumist ja toidu tarbimist. Kui kassi oksendamine aga muutub regulaarseks või põhjustab tõsiseid terviseprobleeme, on oluline pöörduda loomaarsti poole.

Loomaarstid diagnoosivad kassi oksendamisprobleeme tavaliselt mitme meetodi abil. Kõigepealt võivad nad küsida teie käest kassi käitumise, söömisharjumuste ja teiste kaasnevate sümptomite kohta. Lisaks võivad nad teha vereanalüüse, uriiniproove ja kõhuõõne röntgenograafiat või ultraheli, et tuvastada võimalikke seedetrakti haigusi või muude haigusseisundite esinemisi.

Ravi sõltub kassi oksendamise põhjusest. Kui tegemist on lihtsamate probleemidega, nagu söömine liiga kiiresti, võib loomaarst soovitada kassi elustiili muuta või toidukausi asendada spetsiaalsete toitessega, mis sunnib kassi sööma aeglasemalt. Ravimid, nagu maohapet alandavat või rahustavat toimet omavad ravimid, võivad aidata ka iivelduse ja oksendamise vastu võitlemisel. Kui probleem on aga tõsisem, võib olla vajalik opereerida, et eemaldada maosse võõrkehad või tuvastada seedetraktiga seotud häired.

Kokkuvõte

Kassi oksendamine võib olla paljude erinevate põhjuste tulemus ja on sageli kaasas ka teiste sümptomitega. Kui kass oksendamine on ühekordne juhtum, võib see olla iseseisev probleem, kuid kui kass oksendab regulaarselt, vajab see tõenäoliselt ravi. Õnneks on enamik kassi selles seisundis hästi ravitavad, kui probleem tuvastatakse õigeaegselt.