Nullkulu

Nullkulu

mida anda lapsele kui oksendab?

Mida anda lapsele kui oksendab

Lapsevanemana on oluline teada, mida oma lapsele anda kui teda vaevab oksendamine. Oksendamine on lapsele suur ebamugavus ja võib olla märk mõnest haigusest. Siinkohal selgitame välja mida lapsele anda ja mida tuleks vältida.

Kõige tähtsam on juua piisavalt vedelikke, et vältida dehüdratsiooni. Vesi on parim valik, kuid kui lapsel on oksendamine tugev ja ta ei suuda vett juua, võib proovida kergelt soolase veega. Sellist vett saab valmistada 1 teelusikatäiest soolast 1 liitri vee kohta. Joo väikesed lonksud ja sageli. Muud tõhusad valikud on näiteks Gatorade, mida võib anda suurtes kogustes, kuid selle suhkrukoguse tõttu tuleks pakendilt juhiseid järgida ja mitte anda lastele, kes on alla 8 aastased.

Teine kasulik lahendus on õunakaste. Õunakaste sisaldab pektiini – kiudaine, mis aitab seedetrakti rahustada ja seedimist normaliseerida. Õunakastet võib anda haigele lapsele lusikaga, kuid mitte veega segatuna, kuna see võib ärritada kõhtu ja halvendada oksendamise tunnet.

Kui lapsel on oksendamisega kaasnenud kõhulahtisus, võib olla hea mõte anda talle probiootikumi. Probiootikumid on bakterid, mis võivad aidata seedimist normaliseerida ja vähendada kõhulahtisuse sümptomeid. Selliseid probiootikume saab osta apteegist.

Tervisliku söögiisu ülesehitamiseks võib proovida ka klaasi gaseerimata limonaadi või kookosvett. Need joogid aitavad organismil vedelikke säilitada ja võivad anda pisut oksendamise leevendust.

Mida tuleks vältida? Et vältida dehüdratsiooni ja mitte halvendada olukorda, on parem vältida toidu andmist oksendamise ajal. Erinevatest toitudest peaks kõigepealt loobuma kerge seedimisega tooteid nagu rasvased, praetud ja vürtsikad toidud, samuti kofeiinirikkad joogid ja külmpressitud mahlad.

Kui oksendamine jätkub kauem kui 24 tundi või lapse kaal hakkab vähenema, peate pöörduma lapse perearsti poole. Väga oluline on veenduda, et laps ei saa end dehüdreerida ja et teda ER tarvitada ei ole vaja.

Kokkuvõtteks võib öelda, et oksendamine võib olla raske haigus, mis vajab tõhusat ravi. Kuid järgides ülaltoodud nõuandeid, saate teie lapsele kiiret leevendust pakkuda ilma, et peaksite arsti külastamist edasi lükkama.