“Mida teha kui sind kiusatakse” – nõuanded lapsevanematele
Kiusamine on probleem, mis muretseb paljusid vanemaid ning võib põhjustada suurt stressi nii kiusatavale kui ka tema pereliikmetele. Õnneks on olemas mitmeid viise, kuidas aidata lapsel kiusamisest üle saada. Järgnevalt jagamegi nõuandeid lapsevanematele, kuidas lapsi kiusamise eest kaitsta.
Loo avatud suhtluskanalid
Lapsele on oluline teada, et tal on võimalus rääkida oma muredest, hirmudest ja kogemustest. Seepärast on oluline luua toetav keskkond, kus, laps saab avatud suhtluskanalite kaudu oma tunnetest rääkida. Samuti aitab avatus võimalikke probleeme lahendada enne kui need suureks paisuvad.
Õpeta enesehinnangut
Hea enesehinnang aitab koolikiusamist ennetada. Lapsel on oluline teadmine iseendas ja eneseväärikus. Kui laps tunneb end ühiskonnas väärikalt ja vajalikuna, siis on tal raske kiusamise ohvriks langeda. Seepärast ongi hea kinkida lapsele usk endasse ja palju positiivset tagasisidet.
Õpeta last tundma kiusamise tunnuseid
Lapsevanemana pead sina õpetama lapsele kiusamise märke ning kuidas neid ennetada. Lapsel peab olema teadmine sellest, mismoodi teda ja teisi lapsi kiusatakse ning millised on kiusajate tüüpilised käitumismustrid. Kui laps teab, millised on kiusamise tunnused, siis suudab ta end selle eest paremini kaitsta.
Treeni lapse enesekehtestamise oskust
Lapse enesekehtestamis oskused on võimed, mis on igapäevases elus hädavajalikud. Kiusamise vastaseks võitluseks on vaja julgust ja enesekindlust, sest agressorid ründavad põhiliselt neid, kes ei ole võimelised ennast kaitsma. Seega õpeta lapsele, kuidas ennast kehtestada ning kuidas negatiivse kriitika või halva käitumisega toime tulla.
Loo tugev kogukond
Kiusamist ennetab hästi tugev kogukond. Kui laps kehastub oma klassi liikmeks, siis tõusevad ta enesehinnang ning ta tunneb end väärtustatu ja kaasatuna. Nii aitad sa kaasa sellele, et väikesed rühmad kiusajatest ei pääseks piisavalt suure populaarsuse tõttu kehastuma aktsepteeritavaks grupiks.
Suuna last positiivsusele
Positiivsus on võti terve ja eduka elu juurde. Ütle oma lapsele, et ta tõeliselt hoolitseb oma klassikaaslaste ja sõprade eest. Ärgita lapsi üksteist positiivselt mõistma ning tänama, kui võimalik, selle eest, mida teised nende heaks teevad.
Kokkuvõtvalt tuleb öelda, et kiusamisega võitlemine algab kodust ning sinust endast, kui lapsevanemast. Lapsele enesekindluse ja enesekehtestamise õpetamine ning positiivsete suhete loomine kogukonnaga aitavad koolikiusamist ennetada ning aidata lapse vaimsel tasandil arendada.