Nullkulu

Nullkulu

mida õppima minna?

Mida õppima minna?

Kuidas valida karjääri? Mustmiljon küsimust liigub peas, kuid mida peaksin tegema, et leida oma unistuste eriala? Oluline on mõelda läbi, millised oskused sul juba olemas on, milliseid oskusi soovid veel omandada ja mis on sinu jaoks oluline. Selles artiklis räägin sellest, mida õppida ja milliseid karjäärivõimalusi saab valida.

Tutvu iseenda oskustega

Enne kui hakkad otsima sobivat eriala, peaksid tutvuma sellega, milliseid oskusi juba omad. Teeni välja eneseanalüüs, mis näitab sinu tugevusi ja nõrkusi.

Võid alustada oma isikuomaduste kaardistamisest – kas oled suhtlev või pigem tagasihoidlik, kas delegeerimine sobib sulle või tegutseksid pigem omaalgatuslikult? Põhjalikum lähenemine oleks teha isiksusetesti või pöörduda karjäärinõustaja poole. Karjäärinõustaja võib aidata tuvastada sinu vajadusi ja olemasolevaid oskusi ning suunata sobiva eriala leidmisele.

Mõtle, mida sa tulevikus teha soovid

Tutvudes iseenda oskustega, veendu, et oskad neid ka sobival moel rakendada. Üsna tavaline probleem on leida töökohti, kus inimene peaks töötama niiöelda vääratult – töötades kohtadel, mis ei vasta tema tugevustele. Seega mõtle läbi, millised tööd sulle meeldiks teha ja mis annaks sulle rahuldust. Ära unusta, et karjääritiimi muutumine pole tabu, vaid elus täiesti normaalne ja oodatud nähtus. Piisab, kui iseenda tahtmistega kohaned.

Uuri valdkondade kohta

Kui oled erialaõppele suunatud, uurida eriala, mille valimist kaalud. Uuri, milliseid oskusi seal omandatakse, lugege ajakirju ja uuringuid. Võid alustada ka sellest, et tutvuda lehekülgedega, mis loetlevad teatud erialade eeliseid ja miinuseid, mis üritavad abistada otsuse tegemisel.

Eriti oluline on teada, millised karjäärivõimalused pärast õpingute lõpetamist on. Palju tähtsam kui karjäärivõimalused on aga valdkonna sisu, mida tuleb õppetöö käigus tundma õppida – kas oled selle valdkonnaga tõesti seotud ja kas suudad ka edukalt hakkama saada mõne keeruka ja raskemeelse materjaliga või -mõttega.

Vali hindavalt õppeaineid

Eraldi oluline on pöörata tähelepanu akadeemilise edu saavutamisele. Kõrghariduse puhul peaksid hindama õppeainete valikut. Seda, kas õppeaine sobib ja on sulle kasulik, saad näiteks edasist meistritööd uurides. Registreerides ennast sisse juba täna, võib esiteks välja tulla hunnik kaaslasi, kes enim juba rabelevad, mis annab sulle ideet ülikooli erinevusest sellest, mida sajab infoks netilehel vms.

Tähtsaid õppeainete valimisel on ka karjääri perspektiivid hiljem. Kui soovite mingit ametit pidada, peaksid järgima sellele suunatud õpingute valikut. Karjäär võib kiiremini saavutada, kui õpid konkreetset eriala, mitte laia spektri mooduleid, mis eriti kasulikud ei ole ning peamine on alati huvi ja tugevuse järgi.

Järeldus

Isikliku teadlikkuse ja selgroos usku on inimese jaoks väga oluline. Sa pead teadma, millist eriala tahad endale või otsid seda, mis sulle kõige paremini sobib. Selle teabe kombineerimisega koos kogemuse ja praktikaga saab aga saavutada kindlustunde, et õppimine on vajalik ja ületamatult kasulik etapp elus. Ükskõik, millise eriala valite, alati tuleks leida endale sobilik paik. Loodame, et see artikkel oli abiks ja toetab ka sind otsustamisel. Edu sinu teele!