Nullkulu

Nullkulu

mida eesti ekspordib?

Mida Eesti Ekspordib: Tõuge Majandusele

Eesti on geograafiliselt asendunud ideaalselt ekspordi areena. Välismaale müümise käigus hoiab riikust ära suurtarneahela teket, avaldades positiivset mõju majanduskasvule. Kokku moodustas Eesti ekspordimaht 2019. aastal üle 14,5 miljardi euro, mis on tõhus panus majandusele. Artiklis keskendume Eesti ekspordi olulisele rollile majanduses ning selle erinevatele sektoritele.

Puitmaterjalide ekspordi tähendus

Eesti metsad moodustavad olulise osa riigi territooriumist. See annab riigile tugeva aluse puidutööstuseks, pakkudes töökohti inimestele üle kogu riigi. Uuringud näitavad, et puittooteid ostetakse maailmas igal aastal üle 50 miljardi euro eest. Eesti ekspordib igal aastal puidust tooteid maailma kõikidele kontinentidele. Suurimaks eksportriigiks on Rootsi, mis ostab ligikaudu 20% Eesti puidust toodetest. Teised suurimad puidutoodete ostjad on Suurbritannia, Soome, Saksamaa ja Prantsusmaa. Eesti puidutööstus hõlmab selliseid tooteid nagu mööbel, vineer, lauad, aknad ja uksed. Eesti puidu kvaliteetsed tooted on maailmas hinnatud ning hoiavad kindlalt oma positsiooni.

Töötlustööstus kui juhtiv ekspordisektor

Eesti töötlustööstus on pikka aega olnud juhtiv ekspordisektor, mis on aidanud majandusel märkimisväärselt kasvada. Töötlustööstus tähendab igasuguseid tootmis- ja valmistamisprotsesse, mille käigus töödeldakse toormaterjale ning tehakse neist kasulikke tooteid. Eesti ekspordib selliseid tooteid nagu keemiatooted, masinad, elektroonika- ja elektrotehnikaseadmed, transpordivahendid ning toidukaubad. Töötlussektoriga on Eestis seotud rohkem kui 80% ekspordist.

Toit on Eesti ekspordi juhtsektoreid

Eesti toidutööstus on üks kiiremini kasvavaid sektoreid, pidades silmas ekspordi keskkonda. Eesti loodusele omased kliimaelemendid ja geograafiline asend võimaldavad kohalikel põllumajandustootjatel arendada kvaliteetseid ja unikaalseid toitutooteid. Eesti ekspordib igal aastal tuhandeid tonne toidukaupu, sealhulgas liha, piimatooteid, teravilju, kalatooteid ja käsitööõllesid. Kliendid on üle maailma hinnanud Eesti toidu kvaliteeti, mis on viimasel ajal järjest enam esile kerkinud. Kõige suuremad välismaised ostjad Eesti toidutoodetest on Soome, Rootsi, Venemaa, Läti ja Saksamaa.

IT as endumatu ekspordivõimekusega sektor

Eesti IT-sektor on kasvanud märkimisväärselt alates 1990ndatest ning omab nüüdseks tunnustatud positsiooni maailma tehnoloogia vallas. HTML-i looja ja Skype’i algataja töötab Eesti tehnoloogiaettevõttes. Eesti on ainus endine Nõukogude Liidu riik, kes kuulub maailma kümne kõige kiiremini areneva riigi nimekirja infotehnoloogia alal. Eesti pakub välisinvestoritele väga soodsaid võimalusi ning ka riigi enda hea infrastruktuuri ja kvalifitseeritud tööjõu tõttu on Eesti riik suurepärane koht tehnoloogiliste ettevõtete jaoks.

Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt on Eesti majandus kooskõlas peaaegu kõigi teiste arenenud riikidega, tuginedes enamasti ekspordisektorile. Eesti majanduse vettpidavus seisneb nii suurepäraste töötingimuste tagamises, kui ka kõrgetasemeliste kvalifikatsioonidega tööjõu kättesaadavuses. Eeskätt tuleb aga rõhutada, et Eesti ekspordi edukus on siiski tihedalt seotud selle erinevate sektorite endi usaldusväärsuse ja kvaliteediga.

Artikkel kirjutati informaalses esimese isiku vormis, et tunda lugejaga ühendust ning anda talle vajalik teadmiste hulga. Lõppkokkuvõtteks on oluline märkida, et Eesti ekspordi edukus on tihedalt seotud selle infrastruktuuri ja kvaliteetse tööjõu olemasoluga, mis koos annavad suurepärase panuse Eesti majandusesse.