Kus Talvituvad Eesti Rändlinnud
Talvituvate rändlinnuliikide jälgimine on iga keskkonnahuvilise jaoks äärmiselt oluline. Selles artiklis uurime, kus talvituvad Eesti rändlinnud. Jätkem kõrvale lihtsustused ja keskendugem üksikasjadele, et saaksite seda looduses toimuvat paremini mõista.
Esimese sammuna vaatame talvituvate rändlinnuliikide nimekirja Eestis. Selles nimekirjas on rohkem kui 30 talvituvat rändlinnuliiki. Need liigid jagunevad kolme rühma: linnud, kes talvituvad avameres, rannikul ja sisemaal.
Avamere rändlinnud
Avamere rändlinnud on väga hinnatud, kuna neid ei nähta sageli inimsilmaga. Need linnud elavad ookeanide piirkonnas ja külastavad talvel Eesti randu. Kõige tavalisemad avamere rändlinnud Eestis on lõhe- ja tillekajakad, albatrossid ja fregattlinnud. Need linnud on kohastunud talvitamiseks merel ja suudavad lennata palju pikemaid vahemaid kui teised rändlinnuliigid.
Rannikul talvituvad linnud
Teine rühm on rannikul talvituvad linnud. Need linnud sobivad elamiseks mere äärde, kus neil on lihtne toitu leida. Levinumad rannikul talvituvad linnud Eestis on hahk ja merikotkas. Need kaks liiki on väga tuntud oma suuruse ja stabiilse toiduallika poolest.
Sisemaal talvituvad linnud
Viimane, kuid mitte vähem tähtis, on sisemaal talvituvad linnud. Need linnud vajavad elupaika, kus nad saaksid hankida toitu ja kasutada põllumeeste poolt loodud niite. Tuntuimad sisemaal talvituvad linnud Eestis on punaselg- ja kaelustihane ning põldpüü.
Talvitumispiirkonna valik
Kus vajalikuks ajaks pesitsuspiirkonnalt lahkunud Eesti rändlinnud siis talvituvad? Kuigi nende elupaigad on üsna erinevad, on mõned ühised jooned – linnud kipuvad talvituma seal, kus saavad leida piisavalt toitu ja sobivat elupaika.
Linnuliigid, kes valivad elukoha rannikul, eelistavad kõige rohkem looduskaitsealasid, puutumata loodust. Need linnud elavad liivadel ja kividel, söövad kalu ja väikeseid mereloomi ning on väga kohastunud elama karmides ilmastikuoludes.
Sisemaal talvituvad linnud eelistavad talviti viljakaid põllumaid ja avatud metsi. Nad söövad hulgaliselt seemneid ja vilja, mida nad leiavad maapinnalt. Peale selle on nende liikumisaktiivsus talvel piiratud, mistõttu ei saa nad kaugemale minna, kui on elupaikade vahemaa.
Talvituvate rändlinnuliikide säilitamine
Talvituvate rändlinnuliikide kaitse on samuti väga oluline. Peamine probleem on elupaikade hävimine ja nende kasutamisest tulenevate kahjustuste vältimine. Rannikutel asuvate loodusreservaatide loomine on ainus võimalus nende lindude säilitamiseks.
Seda saab teha ka sisemaal – toetades põllumajandusprojekte, mis stimuleerivad viljakate põllumajandusmaade arengut ning kindlustad vajalikku toidu allikat talvituvatele rändlinnuliikidele.
Kokkuvõte
Kokkuvõttes on talvituvate rändlinnuliikide õppimine Eestis ülioluline ja huvitav teekond. Põhjaliku teadmise saamine talvituvate rändlinnuliikide kohta võimaldab meil kaitsa neid, kelle nägemine ja kuulmine looduses on alati hämmastav kogemus. Oleme liiga sageli keskendunud pesitsushooajal lindudele, kes vaikust murdes meile metsades ja parkides oma kevadlaule laulavad, kuid nende elurännakud läbi ookeanide maailma ja leidlikult talvitumispaikade otsingud on kahtlemata sama imelised, kuid tihti meile nähtamatud.