Nullkulu

Nullkulu

kus filmiti kevade?

Kus filmiti Kevade?

Kuigi Eesti kultuur on suhteliselt noor, on meie rahva ajalugu rikas ja täis huvitavaid sündmusi. Üks selline sündmus on kirjaniku Oskar Lutsu raamatu “Kevade” ekraniseerimine filmiks. Film “Kevade” on muutunud kultuslikuks terves Baltikumi piirkonnas ja seda on vaadatud juba mitu põlvkonda.

Kuid kus täpselt filmiti film “Kevade”? Sellele küsimusele vastamiseks tuleb meil minna ajas tagasi aastasse 1968, kui alustati filmi “Kevade” võtetega.

Võtete algus

Kuna filmi “Kevade” tegevus toimub fiktiivses paigas, tuli otsida sobivat asukohta, kus filmeerida. Valik langes Pärnumaale, kus oli palju sobivaid alasid.

Esimesena filmiti trükikoja stseeni. See võeti üles Sauga mõisa peahoone ette ehitatud võtteplatsil. Võtteplatsi ehitamisel kasutati autoremonditöökoda, mis asus Sauga alevikus. Tegemist oli justkui vanu ja lagunevaid maju täis ümbrusega, mis sobis filmi loo taustaga perfektselt.

Peale Sauga mõisa ehitati võtteplats ka Lusti-Küllasti talu õuele. Siin filmiti raamatukogu stseeni, milles Ants Kiirend, Toots ja Teele ette valmistavad oma koolitööd. Kui tähele panete, siis võib näha, et raamatute kaaned on eesti keeles üle kleebitud venekeelsete kaantega.

Filmi keskne koht

Üheks kõige tähtsamaks filmi võttekohaks oli aga Vargamäe Muuseum. Muuseumihoone on ajalooline, ehitatud 1860ndatel aastatel ning filmiks ehitati sinna pealtvaatajate plats, mis mahutas tuhandeid inimesi. Siin toimus võtteid, mis võtsid kaua aega, eriti koolikooli stseen, mis kestis lausa neli päeva. Külaspetsialistid aitasid kaasa, kuidas peaksid võtted toimuma ja millised rõivad külaiselistel seljas olema.

Vargamäe Muuseum on tänaseni avatud turistidele ja filmifännidele ning seal on võimalik näha muuseumi eksponaate, ajaloolisi elamuid ja muid filmist tuttavaid paiku.

Lõpumäng

Võtete viimased päevad filmiti Tartus Toomemäel. See koht valiti, kuna Tartu Ülikooli peahoone andis mõtlemisainet loova lähenemisviisi kohta. Lõpustseen kooli keskhallis võeti aga üles Nõmme spordihallis. Sellethulgal võeti üles ka kõik tagasivaate stseenid.

Kõik filmi “Kevade” võtted kestsid 128 päeva ja filmiti 255 stseeni. Kui alguses filmiti Pärnumaal ja Tartus, siis lõpuks tegid filmitööd juba kuus Tallinna filmide algatusel Eesti Telefilmis. Vaatamata filmimeeskonna kitsastele võimalustele, suudeti film “Kevade” valmis saada ning see osutus edukaks kogu endise Nõukogude Liidu alas.

Kokkuvõtteks

Film “Kevade” on tõeline ikoon Eesti kultuuriloos. See on filmitud eesti keeles ja esitlus toimus 1969. aastal. Siiani on see üks armastatumaid ja eeskujulikumaid filme kogu Baltikumis. Filmis kehastavad eesti noori näitlejaid ja see on tänaseks päevaks oma koha leidnud ka eesti koolide kavas, et õpilastele õpetada meie rahva ajalugu ja kogemusi.