Nullkulu

Nullkulu

kus asub tallinna vanim valvur?

Kus asub Tallinna vanim valvur?

Tallinn on täis ajaloolisi paiku, mis ootavad avastamist. Üks selline koht on vanalinnas asuv vanim valvur, kes on oma kohalolekuga juba üle 600 aasta linna kaitsnud. Kus see valvur täpsemalt asub ja milline on tema ajalugu? Sellest kirjutamegi.

Kes on tallinna vanim valvur?

Tallinna vanim valvur on astangul seisev või astanguta sõdurikuju, kes paikneb Raekoja platsi poolse värava kohal. Valvur on rõõmsatujuline ja otsekohene, tema ülesanne on linnakodanikke kaitsta ning varasid eemal hoida.

Valvur on kohal olnud juba sajandist, kuid esimene mainimine tema kohta leidub Tallinna Raudkapieliku 1422. aasta raamatus, kus mainitakse, et “Keegi ei tule seda teed mööda kulda tooma, sest valvur on alati jalul.” See näitab, et valvur on olnud juba ammustest aegadest Tallinna linna jaoks väga tähtis.

Kus asub Tallinna vanim valvur?

Tallinna vanim valvur paikneb Raekoja platsi lähedal, täpsemalt Vene tänava ja Müürivahe tänava nurgal. Valvuri koha leiab lihtsalt, kui minna Raekoja platsi serval asuvast portikust välja ja pöörata vasakule, liikudes Vene tänavale.

Valvuril on suurepärane vaade Raekoja platsile ja ta on seetõttu ka üks populaarsemaid vaatamisväärsuseid. Lisaks on ta üks Tallinna hinnatuimaid kohti, kus turistid soovivad endast pilte teha.

Lisaks valvurile leidub vanalinnas ka teisi ajaloolisi väravaid, mis on läbi aegade linna kaitseks olnud. Näiteks pikka aega oli linna põhjaväravaks Harju värav, mis asus Uus tn 31 kandis ning pärast selle hävimist alustas linnaväravate ajaloo tähtsaim tolle nimel tänavanimena eksisteerinud nn Vene kiriku urb mõnda aega samaaegselt nii linna värava kui sobilikuna kogu linna tegemistes seostatuna kaitseotstarbega.

Milline on Tallinna vanima valvuri ajalugu?

Tallinna vanim valvur on paljudele linnakodanikele vanast ajast väga südamelähedane, kuna ta on olnud linna kaitseks juba sajandist. Valvur on igapäevaselt linna turvamisel kaasa aidanud ning on aastate jooksul kogunud enda ümber hulgaliselt legende.

Üks legendi jutustab, et vanim valvur ei saa kunagi öösel magada, kuna ööd on tema kohustusest palju libedamad ja juhtuid, kus peaks tõsised ohtus situatsioonides. Teine legend räägib, et kui valvur peaks elu anda, siis seejärel tuleks valvur edasi anda tema positsiooni ja kohustustega isale, kaasa, tädile või tädistele, et kõik jätkuvad sinna samasse jalajälge.

Lisaks on veel üks huvitav fakt valvuri kohta, mis ütleb, et kui oled pooleldi valvuri nähtavusest eemal, siis tema pea pöördub automaatselt nii, et sa talle silma paistaksid. Seega tuleb valvuri juures seistes paigale jääda, et tunda seda müstilist tunnet.

Kokkuvõte

Tallinna vanim valvur on ajalooline paik, mis on juba üle 600 aasta linna kaitstud ja paljudele linnakodanikele südamelähedane. Valvur paikneb Raekoja platsi lähedal Vene tänava ja Müürivahe tänava nurgal ning on üks populaarsemaid vaatamisväärsuseid. Valvuril on ka hulgaliselt legende ja oma unikaalne ajalugu, mis teeb temast Tallinna vanalinnas erilise paiga.