Nullkulu

Nullkulu

kus asub eesti suurim orel?

Kus asub Eesti suurim orel?

Eesti on tuntud oma ajaloolise pärimuse ja kultuuripärandi poolest, mille hulka kuulub ka suur hulk kirikuid ja nende sisemuses asuvaid oreleid. Võib öelda, et see on üks meie rahva uhkuseid, millele pööratakse suurt tähelepanu.

Eesti kirikutes on üle 200 orelit, mistõttu võib olla keeruline määratleda, milline neist on riigi suurim. Siiski on olemas üks orel, mis on eriti tuntud ja muljetavaldav.

Tegemist on Tallinna Niguliste kirikus paikneva oreliga, mis võib uhkusega enda kohta öelda, et see on Eesti suurim orel. Ühtlasi peetakse seda ka üheks Euroopa suurimaks oreliks.

Selle oreliehituse eest vastutab Hamburgi firmast E.F. Walcker & Co pärit Georg Stahlhuth. Orel rajati tagasi aastal 1864 ja on läbi ajaloo kannatama pidanud korduvaid restaureerimisi ning muudatusi.

See orel oli omal ajal ka tuntud kui “romantiline orel”, mis oli eriline selle poolest, et see oli mõeldud suure heliga muusika esitamiseks. Lisaks olid selles orelist välja arendatud uued tööriistad ning muidugi ka uued disainilahendused.

Tänu oma muljetavaldavale välimusele ja suurele heli võimsusele on see orel muutunud Tallinna Niguliste kiriku külastajate meelelahutuseks ning üheks populaarsemaks turistikohaks. Tänapäeval pakutakse ka ekskursioone, mis võimaldavad külastajatel lähemalt tutvuda selle ajaloolise instrumendiga.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et kui oled orelimuusika austaja või huviline, siis tasub kindlasti külastada Tallinna Niguliste kirikut ning uurida lähemalt Eesti kultuuripärandi suuremat orelit.