Nullkulu

Nullkulu

kuidas ravida ath?

Kuidas ravida ath: juhend taastumiseks

Istuv eluviis ja lihaspinge võivad põhjustada erinevaid terviseprobleeme nagu näiteks lihaste ja sidemete vigastusi. Üks selline vigastus on luu- ja lihaskonna süsteemi kõige tavalisem probleem, mis on laialt tuntud kui ath. See vigastus mõjutab sageli sportlasi ning neid, kes teevad rasket füüsilist tööd. Selles artiklis õpid, kuidas ravida ath vigastust, et saavutada kiiret ja tervendavat taastumist.

Mis on ath?

Ath on lihas- ja sidemevigastus, mis tekib siis, kui lihased või sidemed venivad või rebenevad. Vigastuse põhjuseks võib olla kehaline tegevus, näiteks hüppamine, jooksmine või raskuste tõstmine, mis teeb selle vigastuse populaarseks spordiga seotud probleemiks. Ath võib esineda erineval määral, alates kerge valust kuni raske valu ja liikumisvõime kaotuseni. Seetõttu on vaja seda vigastust õigeaegselt ravida.

Ath ravimiseks vajalikud vaatlus- ja diagnostikatestid

Õige diagnoosi panemine on üks olulisemaid tegureid ath ravimisel. Diagnostikavõimaluste hulka kuuluvad:

• Füüsilised testid: Füüsilise läbivaatuse abil saab tuvastada vigastuse laadi ja ulatuse. Arst või füsioterapeut uurib kannatanu lihaspinget ja tugevust ning hindab, kas esineb valu või piiratud liikumine.

• Röntgenkiirgus: See test aitab diagnoosida luu kahjustusi või muid võimalikke ath vigastusi. Kuid röntgenkiirgus ei pruugi alati näidata vigastusi pärast varajasi vigastusi.

• Ultraheli: Ultraheli kasutatakse ath vigastuse hindamiseks konkreetse piirkonna üksikasjalikuks vaatlemiseks, et hinnata lihaseid ja sidemeid.

• MRI: MRI on kõige täpne testimismeetod ning selle abil saab hinnata lihaste ja sidemete kahjustusi ning näha vigastuse ulatust.

Kuidas ravida ath vigastusi?

Tervenemisprotsessi kiirendamiseks ja valu leevendamiseks on palju erinevaid ravimeetodeid. Siin on peamised raviviisid, mida saate ath raviks kasutada:

• Puhkus ja kõrge asendi hoidmine: Esialgse šoki ajal on oluline ath-vigastatud piirkond puhkerežiimis hoida ja kõrgendatud asendis hoida. Kõigi kehaliste tegevuste vältimine vähendab verejooksu ja turset ning aitab kiirendada tervenemisprotsessi.

• Külmravi: Külmravi (jäähingamine) aitab vähendada valu ja turset, kui seda korralikult kasutatakse. Kandke kahjustatud piirkonnale jääpakk või märja lapiga mähitud külmkotti. Hoidke vigastatud piirkonna jäähinget iga tund või kahe tunni tagant 15-20 minutit korraga.

• Soojusravi: Pärast esimest 24 tundi võite kasutada soojusravi. Soojuse abil saate suurendada verevoolu, leevendada valu, lõõgastuda lihaseid ja parandada tervenemist. Kandke soojapadi või kütteseade kahjustatud piirkonnale ja hoidke seda 20-30 minutit korraga.

• Ravimid: Valu ja turse vähendamiseks võite kasutada mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid (NSAID) nagu ibuprofeen ja naprokseen. Kuid ärge kasutage neid ravimeid ilma arstiga nõu pidamata, eriti kui teil on allergia või neeru- või maksahaigus.

• Massaaž: Massaaž parandab vereringet, aitab vähendada valu ja leevendada stressi. Kuid massaaži tuleks teha ettevaatlikult, et mitte kahjustada esialgset kudet.

• Füsioteraapia: Füsioteraapia on sageli ath vigastuste taastumise kogenud spetsialistide ette nähtud raviviis. Füsioteraapia hõlmab erinevaid harjutusi, venitusharjutusi, massaaži ja elektroteraapiat, mis aitavad taastada lihaste tugevust, painduvust ja liikumisulatust. Füsioteraapia võib aidata ka kiirendada tervenemisprotsessi ja tagada lihaste liikuvuse ja jõu taastumine.

Kuidas ära hoida ath vigastusi?

Enamiku ath vigastuste põhjuseks on vale kehaline tegevus, kehvad treeningtingimused ja halb füüsiline vorm. Kuid mõned näpunäited võivad aidata vältida ath vigastusi:

• soojendage enne treeningut hoolikalt ja venitage pärast treeningut;

• kandke nõuetekohast sportlikku vormi ja jalanõusid;

• tugevdage oma lihaseid ning hoidke neid liikuvatena ja paindlikena;

• jooge piisavalt vett ja hoidke oma keha korralikult niisutatuna;

• ärge hoidke oma lihaseid pikka aega pingulises asendis;

• vältige äkilisi liikumisi ja kehalisi tegevusi.

Kokkuvõte

Ath on levinud vigastus, mis mõjutab enamasti sportlasi ja neid, kes teevad rasket füüsilist tööd. Õige ravi, puhkuse ja füsioteraapia abil saate kiiresti taastuda ja oma lihasjõudu taastada. Erinevaid ennetusmeetmeid järgides võite vältida ath vigastusi ning hoida ennast ja oma keha tervena ja produktiivsena.