Nullkulu

Nullkulu

kuidas praadida veiseliha?

Kuidas praadida veiseliha

Veiseliha on üks populaarsemaid toiduaineid ja seda kasutatakse sageli erinevates roogades. Kõige sagedamini tuleb veiseliha praadida, mis on tegevus, mida igaüks peaks oskama. Siin on mõned näpunäited, kuidas praadida veiseliha ja saavutada täiuslik tulemus.

Ettevalmistused

Enne kui hakkad veiseliha praadima, tuleb see valmistada ette. Kõigepealt puhasta veiseliha rasvast ja lõika vajadusel ära kõõlused. Peale selle tasub lasta lihal enne praadimist toatemperatuuril seista, et vältida külmkapist tulenevat järsku temperatuurimuutust.

Pann

Praadimisel on väga oluline valida õige pann. Parimad on roostevabast terasest või malmpannid, mis taluvad kõrgeid temperatuure ja mille pinnal kinni ei jää. Alumiiniumpannid sobivad vähem hästi, kuna need ei kannata kõrgemat temperatuuri ja võivad deformeeruda. Panni suurus peaks olema veiseliha kogusele vastav, et tükid jääksid kenasti panni pinnale.

Õli

Veiseliha praadimiseks sobivad enamasti neutraalsed õlid, nagu maisi- või rapsiõli. Erinevad õlid annavad lihale erineva maitse ja kui need on liiga tugeva maitsega, võib see veiseliha maitset liialt varjutada. Õli kogus oleneb panni suurusest, kuid eeldatavasti peaks panni põhja katma õhuke õlikiht. Kuumuta pann enne liha pannile panemist kuumaks, et õli jõuaks piisavalt kuumaks minna.

Temperatuur

Enne veiseliha pannile panemist tuleb veenduda, et pann oleks piisavalt kuum. Kui pann pole piisavalt kuum, võib liha järele aidata ja liha maitse ei tuleks esile. Kuumuta panni keskmisest kõrgemal kuumusel vähemalt viis minutit, et pann jõuaks soojeneda. Kui paned liha pannile, peaks pliidi kuumus olema sellest hetkest alates maksimaalne.

Lihaviilude lahti lõikamine

Soovitav on lõigata veiseliha tükid umbes viie sentimeetri laiuseks viiludeks, et need sobiksid paremini pannile. Kui tükid on liiga paksud, on neid raskem ühtlaselt läbi küpsetada. Veiseliha ei tohiks liiga väikeseks tükeldada, sest siis kuivab see liiga kiiresti ära ja ei saa mõnusat lihashõngu. Parim on lõigata tükid risti lihaskiududega, sest siis jääb liha mahlakam.

Praadimine

Kui pann on piisavalt kuum ja liha on eelnevalt ette valmistatud, võib hakata veiseliha praadima. Kuumuta panni keskmise või kõrge kuumusega ning lisa pannile veiseliha tükid ükshaaval. Liha tuleks asetada pannile nii, et tükid ei puutuks üksteisest kinni, sest siis ei pruugi need ühtlaselt küpseda. Jälgi, et liha ei jääks terveks jämedaks tükiks, vaid saaks kõik küljed ilusasti pruunistunud. Kindlasti tasub liha mitu korda ümber pöörata, nii et kõik küljed saaksid ühtlaselt kuumust.

Kasutades lihatermomeetrit, on veiseliha küpsusastet kõige lihtsam kontrollida. Kõige maitsevamaks või medium rare-ks peetakse veiseliha, mille temperatuur on keskmiselt 56 kraadi. Kui soovid, et liha oleks küpsem, on vaja liha kauem pannil hoida. Küpsetusaeg sõltub tüki suurusest ja küpsetusaste peaks sõltuma eelkõige sellest, millist liha soovid.

Marineerimine

Marineerimine lisab lihale maitset ja pehmendab seda. Liha saab marineerida külmikus paar tundi kuni mõned päevad. Enne veiseliha pannile panemist tuleb see alati kuivatada, sest võib esineda pritsimist.

Kokkuvõte

Veiseliha praadimine pole üleliia keerukas, kuid kui soovid saavutada parimat tulemust, siis tasub hoolsalt ettevalmistusi teha. Õige pann, temperatuur ja liha ettevalmistus tagavad liha vapustava maitse. Ära karda katsetada erinevate õlide ja maitsetega, et leida oma lemmikretsept. Soovitame serveerida praetud veiseliha ürtide ja küpsetatud köögiviljadega. Bon Appétit!