Kuidas langetada vererõhku
Vererõhk on oluline muutuja, mis mõjutab meie tervist ja tervise seisundit. Kui vererõhk on kõrge, võib see kaasa tuua tõsiseid terviseprobleeme, nagu südamehaigused, insuldid jms. Käesolevas artiklis räägime sellest, kuidas tervisliku ja tasakaalustatud toitumise ning elustiili abil vererõhku langetada.
Lisaks ravimitele on elustiilil suur roll vererõhu langetamises. Kui arst soovitab vererõhu langetamiseks kaalu vähendada, siis on oluline seda teha tervislikult ja tasakaalustatult. Samuti on oluline teada, millised toitained ja toidud aitavad kaasa vererõhu langusele.
Sööge tasakaalustatud toitu
Tervislik toitumine on oluline, et vererõhku kontrolli all hoida. Toidud, mis on rikkad kaaliumist, magneesiumist ja kiudainetest, aitavad vererõhku alandada. Selleks on hea süüa rohkelt puu- ja köögivilju, täisteratooteid, kaunvilju ja harikeele.
Kaalium on oluline elektrolüüt, mis mängib rolli vererõhu reguleerimisel. See aitab vähendada naatriumi negatiivset mõju organismile. Naatrium on üks peamisi vererõhu tõusu põhjustajaid. Lisaks on kaaliumil positiivne mõju südamele ja veresoontele.
Magneesium on oluline mineraal, mis reguleerib lihaseid ja närve ning aitab säilitada tervet südant. Magneesium mõjutab vererõhku, sest see teeb veresoonte seinad lõdvestatumaks, et veri saaks läbi voolata.
Toidud, mis sisaldavad rohkesti kaaliumi, on banaanid, avokaadod, maguskartul, spinat, ploomid, tomatid ja apelsinid. Magneesiumi leidub aga päevalilleseemnetes, mandlites, kikerherne, tume šokolaadi, spinati ja avokaadodes. Ka toidulisandite võtmine võib kaasa aidata magneesiumi taseme tõusule, kuid rääkige enne toidulisandite võtmist kindlasti oma arstiga.
Piirake naatriumi tarbimist
Naatrium on elektrolüüt, mis on vajalik vedeliku tasakaalu hoidmiseks organismis. Samas liigne naatrium võib põhjustada vererõhu tõusu ning suurendada veresoonte seinte koormust. Naatriumi leidub peaaegu kõigis töödeldud toitudes ja kiirtoidus, seetõttu on oluline neid vältida.
Vältige ka lisatud suhkruid ja transrasvu
Lisatud suhkrud ja transrasvad võivad suurendada südamehaiguste riski ja seeläbi võivad ka vererõhku tõsta. Sellepärast on oluline vältida selliste toitude tarbimist nagu küpsised, kook, kiirtoit, rafineeritud terad jt. Tervislikumad alternatiivid on puuviljad, marjad, täisteratooted, pähklid ja hea kvaliteediga valgud.
Jälgige kaalu
Ülekaalulisus suurendab südamehaiguste riski, mis võib omakorda mõjutada vererõhku. Seetõttu on oluline hoida oma kaal normaalsena. Igaühe keha on unikaalne ja see, mis sobib ühele inimesele, ei pruugi sobida teisele. Siiski võib tervislik ja tasakaalustatud toitumine muuta olukorra paremaks. Sööge tervislikult ja saage piisavalt liikumist ning uni.
Harjutage regulaarselt
Harjutus on suurepärane viis vererõhu alandamiseks. See aitab kaasa ka kehakaalu langetamisele, mis omakorda võib mõjutada vererõhku. Iga inimene võib valida enda jaoks sobiva tegevuse, näiteks kõndimine, jooksmine, ujumine, rattasõit või jõusaal. Peaasi, et tegevus oleks regulaarne.
Joo vett
Vesi on elutähtis vedelik. Vesi aitab hoida vererõhku stabiilsena, aitab eemaldada kehast jääkaineid ja rikastab keha oluliste mineraalidega. Jooge vähemalt kaheksa klaasi vett päevas.
Kokkuvõte
Vererõhu hoidmine on oluline tervise seisukohalt. Tervislik toitumine, kehaline aktiivsus, kaalu kontrollimine ja madala naatriumitarbimine on suurepärased abinõud vererõhu langetamiseks. Kui lisandub ka ravimteraapia, saab vererõhku veelgi paremini kontrolli all hoida. Ärge unustage, et tervislikud eluviisid tulevad alati kasuks, nii füüsiliselt kui ka vaimselt.