Nullkulu

Nullkulu

kuidas kahjustab suitsetamine tervist?

Suitsetamine on üks halb harjumus, mis võib tõsiselt kahjustada tervist. Kokkupuutel sigarettide suitsuga võib inimese keha kogeda mitmeid tervisehäireid. Suitsetamisest loobumine on üks parimaid võimalusi oma tervise kaitsmiseks. Kuidas täpselt suitsetamine tervist kahjustab? Seda käsitleme käesolevas artiklis.

Mis on suitsetamine?
Suitsetamine on pahatahtlik tegevus, kus inimene suitsutab tubakatooteid nagu näiteks sigarette, sigareid, veebipilte, shishat või sigarillosid. Tubakatooteid on võimalik kasutada mitmel erineval viisil, aga peamine viis on kindlasti suitsetamine – keelel, kopsudesse, bronhidesse ja vereringesse kantud nikotiin mõjub kiirelt ning võib tekitada kiirelt sõltuvust.

Mis teeb suitsetamisest ohtliku?
Suitsetamisel on mitmeid tervisemõjusid. Töötades kodumaavalitsuse vastu tervisliku eluviisi levikul, ütles meditsiiniline ekspert “Suitsetamine on mürgine ja kahjulik ning viib surmani. See on oluline ja tuleb laiemale avalikkusele teadvustada. Oluline on ka tõsta suitsetamise negatiivse kuvandi levikut.” Suitsetamine võib põhjustada mitmeid tervisehäireid nagu kopsuvähk, hingamisteede haigused, kõrge vererõhk, südamehaigused, hammaste lagunemine, halvendada viljakust ning põhjustada probleeme sünnituse ajal.

Mida suitsetamine teeb kopsudega?
Mõeldes tervisele, ei tohiks suitsetamine kunagi jääda meeletu tegevuseks. Suitsetamine võib põhjustada kopsupõletikku, kopsude kasvajaid, bronhiiti, pulmonaalset hüpertensiooni ja kopsuinfektsioone. Kui inimene suitsetab, siis tal on suurem risk haigestuda kopsupõletikku.

Mis on sigaretis ohtlik?
Sigarettides on mitmeid koostisosi, millel võib olla lühiajalist mõju tervisele ja pikaajalist mõju tervisele. Kui suitsus on näiteks nikotiin, tõrv ja süsinikmonooksiid, siis on need kõik mürgised ning kahjustavad keha. Süsinikmonooksiid blokeerib organismis hapniku imendumist ning võib põhjustada aju hapnikupuudust. Nikotiin on keemiline aine, mida on laboritingimustes võimalik toota, aga millega inimene oma keha oma kahjuks paljastab. Kui keha saab nikotiini, siis vallandub sellesse dopamiini – keha loomulik õnne hormoon. Kuna nikotiin mõjutab keha nii kiiresti, siis võib sellest saada kiirelt sõltuv.

Mis võivad olla tagajärjed?
Suitsetamise tervisekahjud võivad välja ilmneda aastate pärast, mis tähendab, et inimene võib ilma seda teadmata olla oma tervisele kahju teinud. Suitsetamine võib põhjustada närvisüsteemi probleeme, nagu näiteks unehäireid, unetus ja ärevus. Lisaks võib suitsetamine põhjustada kognitiivset langust, mida on võimalik vähendada ainult suitsetamisest loobudes. Inimestel, kes suitsetavad pikka aega, võib rünnakute esinemisel olla raskusi ning nõrgem sellega toime tulla.

Kuidas saaksid loobuda?
Suitsetamist võib olla keeruline lõpetada, aga ükskõik, kuidas seda teha – see tõesti töötab. Enamik inimesi vajab suitsetamise lõpetamiseks abi. Kui inimene soovib suitsetamisest loobuda, siis ta peab leidma endas motivatsiooni ning mõistma, kui palju ta enda kehale kahju teeb. Suitsetamisest loobumise tähtsust on võimatu liiga palju rõhutada. Enamus inimesi, kes suitsetamisest loobuvad, leiavad uusi väärt-lahendusi nende sõltuvusega toimetulekuks; olgu see siis sportimine või näiteks virtuaalmaailma seiklused.

Kokkuvõte
Eestis on mitmeid inimesi, kes suitsetavad ja sellega seoses on ka mitmeid tervisemuresid. Kokkupuutel sigarettide suitsuga võivad inimesed kogeda mitmeid tervisehäireid, mis võivad välja ilmneda aja jooksul. Suitsetamisest loobumine on võimalik, aga see nõuab distsipliini ja motivatsiooni. Suitsetamisest loobumine on aga üks parimaid viise tervise kaitsmiseks. Ärge jätke kunagi õigel ajal lõpetamata, ärge iial suitsetage!