Nullkulu

Nullkulu

kui veres on liiga palju rauda?

Kui veres on liiga palju rauda

Raud on üks kõige olulisemaid mineraale meie organismis, aidates punaste vereliblede tekkimisel ja hapniku transpordil organismis. Kuid liiga palju rauda veres muutub toksiliseks ja võib avaldada negatiivset mõju tervisele. Selles artiklis käsitleme, millised on põhjused, tagajärjed ja ravimisviisid, kui veres on liiga palju rauda.

Miks tekib liigne raua kogus veres?
Liiga palju rauda võib organismis koguneda kahel põhjusel. Esimene põhjus on liigne raua tarbimine seedetrakti kaudu, näiteks kui tarbitakse liiga palju rauda sisaldavaid toite või toidulisandeid.

Teine ja üsna tavaline põhjus on geneetiline häire nimetatakse hemokromatoosiks. Hemokromatoos on pärilik haigus, mis põhjustab raua imendumist seedetraktist ning selle kogunemist organismi. Hemokromatoosi sümptomid võivad ilmneda alles mitme aasta pärast, mil rauda on juba organismis liiga palju.

Kui räägime raua liigsest kogunemisest organismis, siis peame esile tooma ka ühe olulise faktori. Nimelt ei saa keha liigset rauda loomulikul teel eritada. Seega tekibki olukord, kus rauda koguneb organismi aastate jooksul.

Millised on veres liigse raua nähtavad sümptomid?
Veres liigse raua tase võib põhjustada palju erinevaid sümptomeid. Siiski ei avaldu kõik need sümptomid kõigil veres liiga palju raua tasemega inimestel. Mõned peamised sümptomid on järgmised:

– Üldine halb enesetunne ja väsimus
– Liigesevalud
– Kõhuvalu ja -tursed
– Naha pigmentatsioon
– Seksuaalfunktsioonide häired
– Kõlava nahavärv ning silmade kollaseks muutumine

Kuidas diagnoositakse liigne raua kogus veres?
Liigse raua koguse veres saab diagnoosida vereanalüüsi abil. Kui arst arvab, et tal on pärilik hemokromatoos ning sellega seotud sümptomid, siis peaks ta tegema geenitesti. Hemokromatoosi ravimine on erinev sõltuvalt sellest, kui vara diagnoos tehakse. Seega on oluline diagnoosida haigus varases staadiumis.

Millised on ravi valikud, kui veres on liiga palju rauda?
Ravi veres liiga palju rauda esinevate terviseprobleemide lahendamiseks varieerub sõltuvalt põhjusest, miks rauda enam organismist loomulikul teel eritada ei suudeta.

Kui liigne raua tase on seotud hemokromatoosiga, siis tehakse ravielundis, mille käigus eemaldatakse liigne raud organismist. See protseduur hõlmab vereannetust sagedusega umbes kord kuus. Vereannetusi tehes väheneb ülevõetud verega ka organismi liigse raua kogus.

Kui liigne raua kogus veres on seotud toitumisharjumuste või toidulisanditega, siis esimesena peaks uuesti hindama dieedi ja toitumisharjumusi.

Kokkuvõte
Liigne raua kogus veres võib tervisele negatiivselt mõjuda. Põhjuseks võib olla hemokromatoos või liigne rauda sisaldavate toitude või toidulisandite tarbimine. Ravi esmaseks meetodiks on vere annetamine, mille käigus eemaldatakse rauda organismist. Veelgi olulisem kui ravi ise on varajane diagnoosimine, sest varases staadiumis on seda palju lihtsam ravida.