Nullkulu

Nullkulu

kui pikk on hiina müür?

Kui pikk on Hiina müür?

Tänapäeval on Hiina müür rahvusvaheliselt tuntud kui üks maailma suurimaid arhitektuurilisi saavutusi. Kuid kui palju te tegelikult teate selle ajaloolise vaatamisväärsuse kohta? Selles artiklis uurime üksikasjalikult Hiina müüri pikkust, selle ajalugu, ehitamist ja teisi huvitavaid fakte, mis seda veelgi põnevamaks muudavad.

Alustuseks, tuleb märkida viisi, kuidas ehitati müüri. Hiina müür on ulatuslik kaitserida, mis ulatub läänest kuni idani. See algas sajandil eKr Qi riigi territooriumil ja sai valmis Mingi dünastia ajal (1368–1644). Hiina müüri kogupikkus on ligi 21 196 km, mis on peaaegu sama pikk, kui sõita paar korda mööda Washingtonist Los Angeleseni ja tagasi.

Hiina müür koosneb tegelikult mitmest seeriast seinadest. Kõige huvitavam osa müürist asub Badalingis, mis on Pekingist umbes 90 kilomeetri kaugusel ja umbes 8,5 meetrit kõrge. Selgub, et Badaling on Hiina müüri kõige populaarsem osa turistide seas. Ja seda enam, et viimaste andmete kohaselt külastas seda kohta üle 10 miljoni turisti.

Müür on läbinud mitmeid remonte või renoveerimisi ning on ajaloo vältel osa purunenud. Siiski seisab pea kogu müür endiselt püsti ning osadest kohtadest on müür renoveeritud.

Kui hiinlased ehitama hakkasid, olid segaduses, et mida täpselt müüriga saavutada loodi. Müür oli alguses koondatud ainult kolme provintsi piirkonnad, kuid laiendati hiljem läänepoolsete piirkondadeni. I parandati pärast paarikkümmend sajandit, kuid vaid üks tark mees mainis selle kõike.

Esimene selline mees, kes müüri pikkuse täpselt ära mõõtis, oli William Edgar Geil, kes hakkas 1908. aastal Hiina müüri lõunarannikut mööda käima Ameerika ettevõtte National Geographic esindaja ametis. Tema fotodest nähtub, et müür pole kunagi olnud samasugune – mõni koht on terve, mõni purustatud ja kohati on müürist jäänud vaid varemed. “Müüri ületamine oli peaaegu sama, kui matkata läbi kõrbe, perekonnata,” kirjeldas Geil oma tööd riikliku geograafiaartikli sarjas.

Hiina müüri ajalugu on väga pikk ja keeruline. Müür jooksis läbi paljude dünastiate, valitsuste ja ajastute. Enamuse oma ajaloost kasutati müüri hiina impulsiivsuse tagamiseks. Kuidas sõditi öösel välja lõhestamisega seina kaudu, kuidas rihkama pistmistega sissetungijate tagasi lüüa ja see kõik, et kaitsta riiki. Ja kõik see justkui samal ajal, kui muistne Suur Rooma keiser Augustus suri.

Tulenevalt Hiina müüri ajaloost on üsna huvitav teada, kuidas erinevatel aegadel ehitusprojekti juhtisid. Kuidas tuli tekkinud vimaga toime ning kuidas müür tänase päevani on vastu pidanud. Kahjuks on mitmed faktid legendi. Kuid ometi räägivad need jätkuvalt historicaalsest tähelepanuväärsest ajaloost.

Lisaks ajaloolisele taustale on Hiina müür tänase päevani ka märkimisväärselt oluline turismikapital. Tänapäeval saab keskmisele turistile küsida, kui pikk on müür ega tea sellele vastust. Selles artiklis hindasime, kui pikk on müür, et saaksime edaspidi sellele küsimusele vastata.

Lõpuks tahaksin öelda, et Hiina müür on absoluutselt üks muljetavaldavaid ajaloolisi objekte maailmas. Kui soovite külastada Hiina huvitavamaid turismisihtkohti, on Hiina müür kindlasti üks neist kohtadest, mida külastada. Lisaks saate kogeda ajaloolist atmosfääri, õppida huvitavaid fakte ja saada osa ühest suuremast seiklusist.