Nullkulu

Nullkulu

kui palju maksab wrc auto?

Kui palju maksab WRC auto? Ülevaade hinnast ja kuludest

Ralli on spordiala, mida armastavad miljonid fänne üle kogu maailma. See on kiirus, adrenaliin ja põnevus, mis kutsub võistlejaid võidu poole püüdlema. WRC või World Rally Championship on kõrgliiga neile, kes seda sporti armastavad. WRC autod on eripärased oma kiiruse ja võimsuse poolest, kuid kui palju need autod maksavad ja mis on nende ülalpidamiskulud? Sellele küsimusele me vastame selle artikliga, mis sisaldab kõike, mida peate WRC auto hindade ja kulude kohta teadma.

Kui suur on WRC auto turuhind?

WRC autode hind võib ulatuda mitmetesse miljonitesse eurodesse, sõltuvalt sellest, millist tüüpi auto ja milline tootja on. Erinevatel aastatel on WRC autode hind tõusnud ja langenud, kuid võistluspäevadel endal võib olla oluline mõju erinevatele pilotidele.

Näiteks 2021. aasta M-Spord Rally Team on avaldanud oma WRC auto hindade hinnakirja. Nende Ford Fiesta WRC auto hind on 650 000 eurot pluss käibemaks (20%), seega kokku 780 000 eurot. Sõidukiga kaasasoleval lisavarustusel on erinevad hinnad, kuid sellise auto maksumus on tavaliselt üle 800 000 euro.

Kulud on siiski sellel tasemel palju suuremad, kui seirata arvutit. Ühe WRC hooaja jooksul võib auto remondi, hoolduse ja transportimise kulud ulatuda mitme miljoni euroni. Lisaks autohoolduse kulule kulub lisaks meeskonna tööjõukuludele palju, et tagada igal etapil sujuvad ettevalmistused, sh auto varuosade, rehvide ja muude vajalike tarvikute osas. Need kulutused võivad suuresti erineda sõltuvalt igast meeskonnast, kuid tavaliselt on nende kulude osas kokkuhoid keeruline, kui autot nõuetekohaselt ülal pidada.

Kas WRC autode müüginumbrid mõjutavad hinna jätkusuutlikkust?

Mõnikord mõjutavad autode müüginumbrid hinna muutlikust. Nagu enamiku autodega, mõjutab WRC autode hind nõudluse ja pakkumise tasakaal. Kui ettevõte toodab WRC autod ülemääraselt, võib hinna tõsta nende vähendamiseks. Kui müük on aga alla keskmise, võib hind langeda madalale, sooviga müügimahud parandada. Sarnaselt mõjutavad ka inimesed ja meeskonnad, kes võistlustel osalevad, hinna kõikumist. Kui konkreetne meeskond võidab tiitli, võib Eesti kodanike seas suurendada WRC autode müüginumbreid, mistõttu võivad WRC autode hinnad langeda.

Millised on WRC autode kulud?

Juba mainitud autohoolduse kulud võivad rääkida moraalsesse kaalutlusse. Täiendavalt võib meeskond vajada täiendavat raha, et tagada sõidukite ohutus, kuna WRC auto on altim katkestama kui tavaline sõiduk. Remondikulud võivad olla suured, seega on oluline sellele turule piisavalt investeerida.

Lisaks sellele peab ka meeskond korraldama ettevalmistusi erinevateks võistlusteks, ning olema valmis finantseerima bürokraatiat, et oma sõidukitele vajalikud load taotleda. Samuti on oluline meeskonnale maksta adrenaliinitarnijate vajaduste eest, võistkonnaliikmete koolitamise ja võistluste korraldamise eest. Investeeringud võivad ulatuda mitme miljoni euroni, seega kaalutlevad suuremad meeskonnad sageli õhemaid investeeringuid ja toetuvad ulatuslikumalt oma kontodele.

WRC autode ülalpidamiskulud

Varem salvestatud väljaminekud ulatuvad kümnete tuhandete eurodeni, võivad WRC autode igapäevakulud ulatuda samasse valdkonda. Auto kütusekulu on üks kuludest, mis on veidi lihtsam ennustada, kuid on palju varieeruva osaga. WRC autodel kulub hooajal kütust kuni 1500 liitrit, mida võistlejad kasutavad sõidu ajal kuni üheksa tundi. Kulumaterjalid nagu õlid, vedelikud ja filterelemendid on samuti kulud, mida peaks vältima, sest need põhjustavad hiljem suures ulatuseskatkestusi võistlustest.

_____________________________________________________

Kokkuvõtteks võib öelda, et WRC autode hind ei sõltu mitte ainult auto esialgsest hinnast, vaid ka kuludest, mis selle erakorralises ja intensiivses keskkonnas esinevad. Investeerimine autode & meeskondade ühingu poolt on keeruline vaevanägemist hoida, kuid selle pingutuse tulemused on selgelt hindamatud. Ükskõik, kas vaatate WRC võistlust ja katseteid üle maailma või sõidate WRC autoga ise, toimib see kui kirg võidu poole ja võimaldab osaleda pilootide ja meeskondade metsikul juhendamisel.