Nullkulu

Nullkulu

kui palju d vitamiini võtta?

Kui Palju D Vitamiini Võtta

D-vitamiin on inimestele väga oluline. See vitamiin aitab sööta keha kaltsiumiga, vastutades seeläbi kogu organismi mineralisatsiooni ja metabolisme tasakaalu eest. Seega on väga oluline jälgida, kui palju D-vitamiini organismis leidub ja kui palju seda tarvitada tuleks.

Kui rääkida soovitustest, siis ameerika arstide selts soovitab täiskasvanutel tarvitada vähemalt 600-800 rahvusvahelist ühikut (IU) D-vitamiini päevas. Kuid on ka teisi arvamusi selles osas, näiteks Euroopa toiduohutusamet soovitab tarbida 50-200 mikrogrammi (mcg) ehk 2000-4000 IU päevas.

Uuringud näitavad, et paljud inimesed kannatavad D-vitamiini puudulikkuse käes, seega on tarvitamine ja saamine organismi jaoks väga oluline. Kui organismis on D-vitamiini puudus, võib see põhjustada:

– luude hõrenemist ja rabedust
– lihasnõrkust, valu ja halba koordinatsiooni
– väsimust ja halba tuju
– kalalt või mereandidelt saadud nakkusi ja haigusi
– insuldi riski

Seega, kui otsustate hakata võtma D-vitamiini, siis tasub organisatsioonis vastuvõetav kogus kindlaks teha ning soovitav oleks enne seda küsida spetsialisti nõu ning teha analüüsi.

Millised on D-vitamiini toiduallikad?

D-vitamiini toodavad organismis päikesekiired, seega on selle vitamiini kättesaamine ka suvel lihtsam ning vähem tarvitamine on vajalik. Siiski, Eesti oludes on talvel päikese käes viibimise aeg märgatavalt väiksem kui sügisel või kevadel, seega tasub olla tähelepanelik ja leida endale sobiv toidulisand.

Heaks D-vitamiini allikaks on:

– või, juust, munakollane ja teised piimatooted,
– kalad (nt lõhe, angerjas, heeringas),
– seened.

Tasub meeles pidada, et spetsialisti nõu võib selle vitamiini puudulikkuse ennetamisel ja ravimisel olla hindamatu väärtusega.

Kas võib võtta liiga palju D-vitamiini?

On võimalik, et organismis olev D-vitamiini kogus võib liiga suureks muutuda ja seda nimetatakse hüpervitaminoosiks. See on võimalik juhul, kui võtate toidulisandeid suurtes kogustes või tarbite liiga palju toiduaineid, mis sisaldavad suures koguses D-vitamiini.

Hüpervitaminoosi võivad põhjustada ka pikemaajaline üledoos toidulisanditest või ravimitest, mis sisaldavad D-vitamiini. Selle tagajärjeks on neerude halvenemine ja kaltsiumi, fosfori ja magneesiumi tasakaalu häirumine.

Seega tasub meeles pidada, et D-vitamiini saab organism sarnaselt ka teiste vitamiinidega, kuid liigne ja mõõdutundetu tarvitamine ei pruugi olla organismi jaoks kasulik, pigem lausa ohtlik.

Kokkuvõte

D-vitamiini tarvitamine tuleks otsustada individuaalselt, võttes arvesse paljusid aspekte, nagu organismis oleva vitamiini koguse, geneetilised faktorid, elu- ja kultuuritavad jne. Üks eksimuste vältimise viise on pädeva spetsialisti nõu kasutamine ning analüüsi tegemine.

D-vitamiini teatud kogus on vajalik organismile eriti talveperioodil, kui päikese käes viibimine on väiksem. Kuid tuleb meeles pidada, et suurte annuste tarbimine võib põhjustada häireid organismis, sealhulgas hüpervitaminoosi. Säilitada tasakaalu tarvitamisel ning olla organismi suhtes tähelepanelik.