Nullkulu

Nullkulu

kuidas on õige võtta d vitamiini?

Kuidas on õige võtta D-vitamiini

D-vitamiin on oluline vitamiin, mis aitab säilitada tervet keha. D-vitamiin on vajalik enamikule inimestele, ja kõige tavalisem viis seda saada on päikese käest. Vaatamata sellele on D-vitamiini täiendamine populaarne valik paljudele, eriti nendele, kes elavad põhjamaades, kus päikest on vähem.

D-vitamiin toimib kehas koos kaltsiumiga, aidates kaasa tervetele luudele ja hammastele. Samuti on see seotud immuunsüsteemi tugevdamise ja südame tervisega. Selles artiklis räägime sellest, milline on õige viis D-vitamiini võtmiseks.

Millal võtta D-vitamiini

D-vitamiini võib võtta aastaringselt, kuid rohkem vajavad seda inimesed sügisel ja talvel, kui päikesevalgus on nõrgem. D-vitamiini defitsiit on tavaline probleem, eriti neile, kes elavad põhjamaades. D-vitamiini võtmisel on suur roll ka siis, kui inimesel on piiratud päikese käes viibimise võimalus.

D-vitamiini päevane vajadus

D-vitamiini vajadus sõltub vanusest, soost ja kehamassist. Täiskasvanutel soovitatakse võtta keskmiselt 10–20 µg D-vitamiini päevas. Kui inimene elab riigis, kus päikesevalgus on piiratud, siis võib vajadus olla suurem. Enne D-vitamiini võtmist on soovitav konsulteerida arstiga.

Milline on D-vitamiini normaalne tase

D-vitamiini normaalne tase varieerub sõltuvalt inimesest ja tema eluviisist. Tavaliselt arvatakse, et tase võiks olla vahemikus 50–100 nmol/L. Selle mõõtmiseks võib teha vereanalüüsi. Kui D-vitamiini tase pole piisav, võib arst soovitada täiendamist.

Millised on D-vitamiini allikad

Peamised D-vitamiini allikad on päikesevalgus ja toit. Kuid D-vitamiini kogus toidus on väike, mistõttu on vajalik D-vitamiini täiendamine. D-vitamiini suuremaid koguseid leidub rasvas kalas nagu lõhe, heeringas ja tuunikala, samuti maksas, munades ja seentes.

Milline on õige D-vitamiini täiendus

D-vitamiini täiendusi on saadaval tablettide, kapslite ja tilkade kujul. Enne täienduse võtmist on soovitav konsulteerida arstiga, kes aitab valida sobiva annuse ja vormi. D-vitamiini täienduste koguste ja tootjate valiku osas on võimalik leida erinevaid soovitusi.

Kas on võimalik saada liiga palju D-vitamiini

Jah, kui võtta liiga palju D-vitamiini võib see viia mürgistuseni. D-vitamiini pidavuse piiriks on määratletud 100 µg päevas. Inimesed, kellel on kõrge D-vitamiini tase, peaksid vältima ülemäärast D-vitamiini tarbimist. D-vitamiini üledoos on võimalik ka siis, kui päikese käes viibida liiga kaua või kunstlikult päevitustööstuses käia.

Kokkuvõte

D-vitamiini võtmisel on palju olulisi eeliseid, kuid enne D-vitamiini täienduse võtmist on oluline konsulteerida oma arstiga. Veenduge, et täiendus oleks sobiv teie vajadustele. Hoidke end tervelt, pöörates tähelepanu oma D-vitamiini tasemele. D-vitamiin aitab parandada tervist ja vältida luu- ja immuunsüsteemi probleeme.