Nullkulu

Nullkulu

kui kaugele valgustavad lähituled teed?

Kui kaugele valgustavad lähituled teed

Teedel sõites on turvalisus oluline tegur ja üks peamisi turvalisuse tagamise viise on korralik valgustus. Üks olulisemaid valgustusseadmeid autol on kindlasti lähituled. Kuid kui kaugele valgustavad lähituled tegelikult teed ning kuidas saab olla kindel, et need töötavad korrektselt? Just sellest artiklis räägimegi.

Lühidalt lähituledest

Lähituled on valgusallikad, mis näitavad juhile teed eespool olevat ala. Need tuled valgustavad piisavalt, et juht saaks näha, kuhu sõidetakse, kuid samal ajal töötab nende valgus ka vastassuunas liikuvatele sõidukitele häirivalt. Seetõttu on oluline teada, kui kaugele lähituled valgustavad, et nad teel olles liiga häirivaks ei muutuks.

Kaugtuled versus lähituled

Kui räägime lähituledest, peame tulede valgustuse mõõtühikuna arvesse võtma luumeneid ehk valgusevoolu. Lähitulede valgustusvõime varieerub eri sõidukitel ja eri lambitüüpidel. Reeglina on lähituledel valgusjõud umbes 1000 luumenit, kuid õigupoolest ulatub see vahemikku 400-2000 luumenit.

Kui võrrelda lähitulesid kaugtuledega, siis kehtivad kaugtulede puhul teised mõõdud. Kaugtulede kohta räägime tavaliselt meetrites, kaugtuledel on lubatud vähemalt 100 meetri pikkune nähtavusulatus. Lähituledel sellist mõõdikut ei ole, kuna nende valgustus on siiski ette nähtud lühikesele vahemaale.

Kuidas reguleerida lähitulede valgustust

Et tagada lähitulede korrektne töö, tuleb neid juhulikult reguleerida. Reguleerimise käigus tuleb veenduda, et need oleksid reguleeritud õigele kõrgusele ja suunatud otse eespool olevale alale, mitte aga järgi autot.

Lisaks tuleb alati kontrollida, kas lähituledel on korrektselt paigaldatud optilised elemendid, need peavad olema fokusseeritud nii, et võimalikult vähe segaks ja eraldaks valgusvihku.

Lähituled ja ohutus

Lähitulede töö tagab juhile oma sõiduki ohutuse, kuid võib mõjutada ka vastassuunas liikuvate autode juhte. Seega on tähtis tagada, et lähituled töötaksid korrektselt ja oleksid reguleeritud vastavalt standarditele. Ainult niimoodi saame tagada, et teel sõitmise ajal oleksime ohutud.

Järeldus

Kokkuvõtteks võime öelda, et lähituled on absoluutselt vajalikud igal autol, kuid kaugele nad tegelikult valgustavad, sõltub paljudest erinevatest faktoritest. Lisaks tuleb lähitulede korrektseks tööks toiminguid läbi viia ja neid regulaarselt kontrollida, et tagada nii enda kui ka teiste liiklejate ohutus liikluses.