Nullkulu

Nullkulu

kui kaua võib laps õues olla?

Kui kaua võib laps õues olla: uuringud ja eksperdid jagavad tarku näpunäiteid

Kas olete kunagi muretsenud, kui kaua peaksid lapsed õues viibima? Võib-olla olete kuulnud lugusid, et liiga palju õues aega võib olla kahjulik, eriti kuumadel suvepäevadel. Ja vastupidi, liiga vähe aega väljas võib lapse tervist kahjustada. Paljud vanemad võivad tunda end segaduses, kui lapsed soovivad õues mängida, vastates küsimusele, mis on sobiv aeg nende õues viibimiseks. Selles artiklis uurime seda küsimust põhjalikumalt.

Mis on sobiv aeg õues viibimiseks?

Kui teil on laps, kes armastab õues mängimist, siis on loomulik muretseda, kui kaua võib ta seal viibida. Kuigi vastus võib sõltuda paljudest teguritest, nagu temperatuur, niiskus, koormus ja muud atmosfäärilised tegurid, on olemas üldised soovitused, mida saate järgida.

Kuna lapsed vajavad piisavalt füüsilist aktiivsust, soovitavad eksperdid, et lastel oleks igapäevaselt vähemalt üks tund õues mänguaega, olgu see siis suvel või talvel. Sel ajal saavad nad värsket õhku nautida, olla füüsiliselt aktiivsed ja puhata mõnda aega nutiseadmetest või televiisoritest.

Vanuse järgi võivad soovituslikud ajad erineda. Siin on mõned näitajad:

– Kuni 1-aastased lapsed ei tohiks olla otsese päikesevalguse käes ning neid tuleks karjatada varjulises kohas.
– 1-2 aasta vanustele lastele piisab tavaliselt 30 minutist kuni ühe tunni õues mängimist päevas.
– 3-5 aastastel lastel soovitatakse igapäevast õuemänguaega vähemalt 1-2 tundi.
– 6-12 aastastel lastel peaks olema igapäevast õuetundide kestus vähemalt 2-4 tundi.

Miks on õues aja olulisus lastele?

Õues olemine võib anda lastele mitmeid kasulikke eeliseid, sealhulgas:

– Füüsiline aktiivsus: õues mängides veedavad lapsed oma aja aktiivselt ja liiguvad rohkem kui televiisori või nutiseadme ees istudes. See aitab neil saada piisavalt füüsilist tegevust, mis on vajalik nende tervisele ja arengule.
– Värske õhk: õues mängides saavad lapsed hingata värsket õhku, mis on oluliselt parem kui õhk ruumides. Nad saavad rohkem hapnikku ja vähem süsinikdioksiidi, mis võib avaldada positiivset mõju nende tervisele ja heaolule.
– Sotsiaalne suhtlus: õues mängides saavad lapsed kohtuda uute sõpradega, suhelda vanematega ja õppida sotsiaalseid oskusi, nagu koostöö ja partnerlus.
– Positiivne mõju tervisele: õues mängimine võib aidata säilitada tervislikku kehakaalu ja vähendada riski erinevate terviseprobleemide tekkeks, nagu kõrge vererõhk, diabeet ja rasvumine.

Miks on oluline vältida liiga palju kokkupuudet päikesega?

Kuigi päikeselised ilmad võivad olla lõbusad, elavdavad ja lapsed armastavad neid, on oluline end kaitsta liiga palju ultraviolettkiirguse eest, eriti kui lapsed viibivad otsese päikesevalguse käes üle 15-20 minuti korraga.

Liigne kokkupuude päikesevalgusega võib avaldada negatiivset mõju lapse tervisele, põhjustades nahaärritusi, kuumarabandusi, päikesepõletust ja isegi vähkkasvajaid. Seega on oluline kasutada päikesekaitsetooteid ja riietuda sobivalt, et vähendada kokkupuudet päikesega.

Milliseid ohutusnõuandeid peaksin järgima?

Lapse õues mängimise ohutuse tagamiseks peaksite järgima mõningaid ohutusnõudeid, nagu:

– Riietus: riietuge vastavalt ilmastikule, kandke sobivaid jalanõusid ja peakatteid, mis kaitsevad päikese eest.
– Päikesekaitse: kandke kaitsekreemi, mis sobib lapse vanusele ja naha tüübile, seega 20 minutit enne õues viibimist. Toote tuleks uuesti peale kanda iga kahe tunni järel.
– Hüdratsioon: tagage, et lapsel oleks käepärast piisavalt vett või muid vedelikke, et vältida dehüdratsiooni.
– Ohutusalad: veenduge, et laste mängualad oleksid turvalised, eemal ohtlikest takistustest nagu tänava liiklus või veealused piirkonnad.
– Järelevalve: hoidke lastel silma peal, eriti kui nad on nooremad, ja ärge jätke neid täiesti üksi.

Kuidas leida õues mängimiseks aega?

Kuigi õues mängimine võib tunduda igapäevase tegevusena, võib selleks olla raske aega leida. Siin on mõned näpunäited, kuidas oma lastele igapäevast õues mänguaega leida:

– Planeerige tegevused: leidke kohti, kus lapsed saavad õues mängida, ning looge nendel kohtadel mänge ja tegevusi, mis innustavad nende aktiivsust.
– Kaasake teisi: organiseerige mänguaegu teiste peredega ja seadke kindel aeg, et lastel oleks alati õues mänguks kaaslasi.
– Ole loov: õues mängimiseks ei pea kulutama palju raha. Sa võid kasutada turvalisi ja tasuta tegevusi, nagu puude ronimine, korvpalli mängimine, kivist vöötmängudega mängimine jne.

Kas on oluline leida tasakaal aja vahel, mille laps veedab õues ja siseruumides?

Kuigi õues mängimine on kasulik, on ka oluline leida tasakaal siseruumides veedetava ajaga. Lapsed vajavad ka piisavat aega, et teha õppetööd, mängida sõpradega, õppida uut ja veeta aega perega.

Seetõttu on soovitatav leida tasakaal õues veedetava aja ja siseruumides veedetava aja vahel vastavalt verkostega suheldes, ja lastele tuleks anda piisavalt aega, et olla loovad, lõbutseda ja õppida, olenemata sellest, kus nad viibivad.

Kokkuvõtteks, õues mängimine on oluline osa lapse tervislikust arengust, kuid on oluline teha seda ohutult ja järgida soovitatud ajapiiranguid. Seetõttu veenduge, et teie lapsel oleks igapäevases ajakavas väljas mängimiseks piisavalt aega, võimalikult ohututes tingimustes ja parema füüsilise tervise ja heaolu nimel.