Nullkulu

Nullkulu

kui kaua säilib liha külmkapis?

Kui kaua säilib liha külmkapis

Liha on lahutamatu osa meie dieedist ja selle tarbimise tase on suurenenud aastatega. Külmutatud liha on väga populaarne, kuid praegusel ajal on see rohkem kui kunagi varem kasutusele võetud pärast liha tarnega seotud probleeme, mis on põhjustatud globaalsetest häiretest. Külmkappi sügavkülmikusse pandud liha on ka paljude inimeste seas populaarne. Kuid siin tekib küsimus – kui kaua säilib liha külmkapis? Selles artiklis vaatleme, kui kaua erinevat tüüpi liha külmkapis säilib ja millised tegurid mõjutavad liha säilivust.

Sissejuhatus

Enne kui räägime, kui kaua liha külmkapis säilib, on oluline mõista, mis määrab liha säilivuse ja kuidas seda pikendada. Liha on valkude ja vee segu, mis on ideaalne keskkond bakterite kasvamiseks. Bakterid on põhjuseks, miks liha rikneb. Mida kauem liha on toatemperatuuril, seda kiiremini bakterid seda rikuvad. Liha põhifunktsioon on pakkuda kehale proteiini, kuid kui see on riknenud, siis on see halva lõhna ja maitsega ning võib tervisele kahjulik olla. Nüüd vaatame, kui kaua liha külmkapis säilib.

Kuidas liha säilitatakse?

Külmutatud lugemat korda tarbides oleme kõik teadlikud, et see võib püsida mitu aastat, kuid külmkapis hoitud toit on erinev. Külmkapp aitab säilitada toitu temperatuuril alla 5 kraadi Celsiuse järgi. Liha säilitamisel on oluline temperatuur ja õhuniiskus. Parim temperatuur liha söömiseks on 5-7 kraadi Celsiuse järgi. Liha täielikuks mahapanekuks tuleks seda säilitada temperatuuril -18 kraadi Celsiuse järgi. Kui liha on ostetud juba külmutatult, peaks see külmkapis säilitamisel olema ka külmutatud. Loomulikult tuleks liha enne toiduvalmistamist sulatada.

Kui kaua säilitada liha?

Seda võib olla raske öelda, sest erinevad lihaosad lõhenevad kiiremini. Siiski on olemas suunised, mitu päeva eri liha külmkapis hoida saab. Proovime neid arutada:

– Siga: sealiha on tavaline toit ja see tuleks alla kahe päeva külmkapis hoida. Suitsutatud sealiha saab veidi kauem säilitada.

– Veiseliha: veiseliha saab külmkapis hoida kolm kuni neli päeva pärast ostmist. Kuid kui see pakendis seisab, võib see kesta kuni kaks nädalat.

– Lambaliha: lambaliha külmkapis hoidmine sõltub lihaliigist. Luudeta lambaliha säilib kuni neli päeva ja lambaliha roa osad võivad püsida kaks kuni kolm päeva. Aga kui see on lambaluu osa, siis võib see kesta kuni seitse päeva.

– Hakkliha: lihtsamalt öeldes tuleks hakkliha sees hoida vaid 24 tundi ning selle ladustamine on keeruline, sest seda ei saa külmutada ega pikka aega külmkapis hoida.

– Kana: külmkappi võib kana hoida kuni kaks päeva. Kuid kui see on pakendis sees, võib see kesta kuni neli nädalat.

Kuidas mõjutavad teised tegurid liha säilivusaega?

Temperatuur ja õhuniiskus pole ainsad tegurid, mis mõjutavad liha säilivusaega. On veel teisi tegureid, mida tuleks arvesse võtta.

– Bakterid: bakterite olemasolu on tavaline põhjus, miks liha rikneb. Kuigi külmkapp aitab neid baktereid kontrollida, ei suuda see neid täielikult välja tõrjuda. Seetõttu on võimalik, et liha rikneb kiiremini kui eespool märgitud ajavahemikud.

– Säilitusaine: mõned lihatooted hoiavad säilitusaineid, mis aitavad seda pikemat aega säilitada. Kuid see võib mõjutada ka maitset ja lõhna. Seetõttu peaksite alati valmistama värsket liha, kui see on võimalik.

– Küpsetatud liha: Kui olete valmistanud liha, võite selle külmkapis säilitada kuni neli päeva. Siiski tuleks meeles pidada, et kuuma liha külmkapis kohe ei säilitata, sest see võib mõjutada teisi külmas hoiustatud toite.

Millal liha ära visata?

Kui te ei ole kindel, kas liha on veel söödav, on mõned asjad, mida saate teha, et selle kohta ise selgust saada. Kui liha lõhnab halvasti või sellel on kleepuv pind, siis on parem see ära visata. Kui kahtlete, kas liha on veel söödav, võib seda lõhna järgi ära tunda ning selles pole kahtlust, et see on jäänud kauemaks külmkapis kui soovitatud.

Järeldus

Lihatoote säilitamine ja selle kõlblikkusaeg on mitmeti mõjutatud. Kuid üldiselt tuleks järgida külmutatud liha ja külmkapis hoitava liha põhijuhiseid, alati hoida temperatuuri ja niiskust ning jälgida müügikuupäeva. Eelistab alati värskelt valmistatud liha. Teades seda teavet, on teil lihtsam säilitada oma lemmik lihatükki ja vältida saastatud toidu söömist. Edu ja teretulnud külmutatud ja külmkapis hoitud liha söögikorrale!