Kui jaamast lahkub rong sõnad
Kõigil meist on elus olukordi, kus meil lihtsalt ei ole sõnu. Selle asemel, et väljendada oma emotsioone, kogeme midagi, mis on sõnadega kirjeldamatu. Kuid kuidas tekivad sellised tühjad hetked? Miks me ei saa sõnastada seda, mida me tunneme?
Selleks, et mõista, miks jaamast lahkuv rong sõnad, peame analüüsima kommunikatsiooni keerukust ja inimese võimekust selle keerukusega toimetulemiseks. Kommunikatsioon ei ole pelgalt sõnad, vaid ka kehakeel, silmside, iroonia ja huumor. Sõnade tähendused võivad olla üksteisele vastuolulised, keel võib olla täis keerukaid grammatilisi reegleid ja grammatika võib erineda kutse- ja sotsiaalsetelt rühmadelt.
Inimese ajus on suur töömaht, et mõista ja tõlgendada kogu seda informatsiooni. Meie ajus peab olema võime töödelda kiiresti erinevaid signaale ja ümber tõlkida need mõtestatavateks sõnadeks ja mõisteteks. Aga teatud hetkedel on see raske või isegi võimatu.
Näiteks võib kellaaeg olla oluline faktor, kui me suhtleme. Kui me oleme väsinud või stressis, siis on meie ajul raske keskenduda, mõelda ja jagada oma mõtteid. Kui me oleme tõeliselt põnevil või ülekoormatud, siis võime olla lihtsalt liiga sõnatud, et üles panna teadlikku mõtestatud juttu.
Mõnikord võivad sõnad olla ka piirang. Näiteks kui meie emotsioonid on nii tugevad, siis meie keelel ei pruugi olla piisavalt väljendeid nende kirjeldamiseks. Teatud mõtete ja tunnete sügavus nõuab teistsugust väljendamist, mis võib olla väljaspool sõnade võimet.
Lisaks võime meil olla probleeme sotsiaalsete keelereeglitega. Mõnikord ei ole meie probleem sõnadega, vaid kasutamisega. Näiteks võib olla keeruline väljendada oma tundeid või mõtteid, kui me kardame teiste reaktsioone või muretseme, et meie sõnad võivad kedagi haavata või solvata.
Kui jaamast lahkub rong sõnad, siis on see sageli tingitud meie suhtlemisvõimaluste piiratusest. Ehk on meil raskusi sõnade tähenduse mõistmisega, või on meie verbaalne väljendusoskus lihtsalt piiratud. Kui me tajume, et meie sõnad ei ole piisavad, siis võib see olla üks põhjus, miks me otsustame kahelda endas, oma võimetes ja oma suhtlusoskuses.
Kuid nagu iga teise oskuse puhul, võime me suhtlemises end parendada. Me võime õppida uusi väljendusvõimalusi, harjutada rääkimist, suhtlemist teiste inimestega, arendada loovat mõtlemist ja palju muud. Ehkki sõnad mõnikord lahkuvadki jaamast, siis on meil alati võimalus neid tagasi püüda.
Kokkuvõtteks, et mõista, miks jaamast lahkuv rong sõnad, peame analüüsima kommunikatsiooni keerukust ja inimese võimekust suhtlusega toimetulemiseks. Kommunikatsioon ei ole pelgalt sõnad, vaid ka tähendused, signaalid ja sellega seotud reeglid. Kui inimene saab aru sõnade tähendusest, siis on tal võimalus väljendada ennast paremini ja suhelda tõhusamalt.