Nullkulu

Nullkulu

kes olid hipid?

Kes olid hipid: inspireeriv ajastu

Hippide ajastu, mida sageli nimetatakse ka hipikultuuri ajastuks, oli hilisemate 1960. aastate ja varase 1970. aastate lõpust alguse saanud sotsiaalne ja kultuuriline liikumine. See liikumine tõusis esiplaanile USA läänerannikul, täpsemalt San Franciscos, ja levis sealt edasi kogu riigis.

Hipid olid selle ajastu ikoonid, sotsiaalsed ja kultuurilised aktivistid, kes olid seisukohal, et elu on palju enamat kui töö ja materiaalsed asjad. Nende sõnum jäi peagi kogu maailmas kõlama.

Selle artikli eesmärk on anda põhjalik ülevaade hipikultuuri ajastust, selle juurtest, liikumise eesmärkidest ja vaimsusest. Tutvume hipide kultuurilise panusega, mis kajastub tänini meie ühiskonnas. Me uurime ka hipikultuuri kriitikat ja arutame selle tähtsust tänapäeval.

Hipikultuuri juured

Hipikultuur sündis Ameerika Ühendriikides, eriti San Franciscos, kus murranguline muusika- ja kunstiskeene meelitas tõelist prototüüpset hippi, igatsevat vaimset inimest.

Hipikultuuri juured on aga palju sügavamad ja ulatuvad tagasi 1950. aastate lõppu. Siis oli USA-s palju muutusi. Ühiskond muutus rahutuks, otsides alternatiivseid lahendusi tavalisele elule.

Samal ajal hõlmas maailm suuri sündmusi, nagu II maailmasõda, Korea sõda, võidujooks kosmosesse, Kuuba kriis ja Vietnami sõda. Need sündmused koos kultuurirevolutsiooni ja sotsiaalsete liikumistega lõid vapustava parandamiseks sobiva pinnase.

Hipikultuur on põimunud Aasia mõjutustega (eriti india filosoofiatega) ja psühholoogiaga. Hipid hakkasid otsima vaimset rahu ja sisemist rahu.

Hipikultuuri liikumised

Hipikultuuri liikumine oli rahulik protest liigse tarbijamentaliteedi, materiaalsuse ja ületöötamise vastu. Suur osa sellest protestist seisnes seksuaalrevolutsiooni, feminisimi ja antikaitse kontingendi ideedest.

Hipikultuur oli ka muusika, kunsti ja kirjanduse kehastus. Neil oli oma muusika stiil, rahu- ja armastusloominguline liikumine, mis sisaldas lauluaidaldusi. Neil oli ka oma paindlik stiilis, mida oli lihtne ära tunda.

Hipid juurutasid erinevaid uusi moerände, kaasa arvatud rahvarõivaste kasutamist. Nad kandsid laiaid tänavamudeleid, eredaid värvikombinatsioone ja lilli. Hipid ei pidanud tegema spetsiaalseid soenguid ega kasutama kosmeetikat, välja arvatud ehk mõni hymär seebi või juuste loputamine.

Hipikultuuri juhtivus

Hipikultuur otsis ja edendas individuaalset vabadust ja iseseisvust. Samal ajal olid hipid rahu, sõpruse ja ühtsuse liikumine. Hipikultuur püüdis aidata luua paremat ja rahumeelsemat maailma.

Hipikultuur oli vaimne ja filosoofiline liikumine, mis hõlmas paljusid erinevaid religioosseid ja filosoofilisi veendumusi. Hulka kuulus ka tehniline ja teaduslik revolutsioon ning silmade avamine psühhotroopsete uimastite abil ümbritseva maailma uutele tähendustele.

Hipid populariseerisid ka looduskeskkonda ja bioloogilisust. Barnmates kasvatamine ja ökoloogilised praktikad, nagu taaskasutus ja päikeseenergia, olid hipidena hinnas.

Hipikultuuri kriitika

Hipikultuuri vastu oli ka kriitikat. Paljud inimesed ei mõistnud nende võõrsust ega tolereerinud nende sotsiaalseid eksperimente. Hipid elasid oma kommuunides, kus Ühendriikide vaestelt aladel polnud. Nad keskendusid vaid enda vajadustele, autonoomia loomisele ja vabadusavaldustele.

Paljud kriitikud lähtusid asjaolust, et hipikultuur ei olnud produktiivne, mis oli kahjulik Ameerika majanduskasvule. Palju toorsaaki korjas hipidel kaasa introlnivalikute ja tööloomade kirg. Samuti oli palju kuritegevusi ja kodutuid. Kriitikud hakkasid hipikultuuri survema, olles vastu valede sortide ja puru mittetarbimisele, samuti nendega seotud sotsiaalsele teadlikkusele.

Hipikultuuri tähtsus tänapäeval

Televõrkude müük vähendas hipikultuuri, lisaks oli ka 1970ndatel naftakriis. Hipikultuur lõppes, kuid sel oli tähtis pärand, mis on tänaseks jäänud. Hipid katsetasid paljusid ideid, mis muudavad tänase maailma paremaks. Hipikultuur populariseeris näiteks alternatiivseid ja bioloogilisi lahendusi, mis aitavad kaasa kliimamuutustele ning julgustavad inimesi taaskasutusse ja päikeseenergiasse investeerima.

Hipikultuur on endiselt inspireeriv allikas paljudele inimestele. Kui paneme tähele, siis positiivsed hipikultuuri tingimused aitavad meil ületada meie isiklikke probleeme. Selle liikumise kosmose ja vaimne dimensioon, mis hõlmab ka vulgaarset, on väärtuslik tänases maailmas.

Kokkuvõte

Hipikultuuri ajastu oli sotsiaalne ja kultuuriline liikumine, mis algas hiljem 1960. Aastatel USA-s. Liikumine oli rahulik protest materiaalsuse ja ületöötamise vastu. Hipikultuuri juuri võib leida 1950ndate lõpust, kus USA-s alustati suurt muutust. Hipid olid selle ajastu ikoonid, kes rõhutasid individuaalset vabadust ja iseseisvust. Hipikultuur jätkab siiski oma sisulisi muutusi ja on endiselt inspiratsiooniallikaks, mis aitab meil lahendada tänase maailma probleeme.