Nullkulu

Nullkulu

kes leiutas auto?

Kes leiutas auto?

Auto on tänapäeval muutunud üheks igapäevaelu kõige olulisemaks asjaks. Auto kasutamine võimaldab inimestel hõlpsalt ja kiiresti liikuda. Kuid kes leiutas auto ja kuidas see kõik alguse sai? Selles artiklis uurime autode ajalugu ja kes võiks tõesti kuuluda auto leiutajate hulka.

Varasem ajalugu

Enne auto leiutamist on oluline mõista, kuidas sõidukid alguse said. Esimesed sõidukid olid lihtsad kärud ja vankrid, mida inimesed kasutasid kaupade transportimiseks, reisimiseks ja muuks otstarbeks. Need sõidukid, mis olid tavaliselt looma või inimese jõul tiritud, läbisid märkimisväärseid vahemaid ja andsid inspiratsiooni kaasaegsetele sõidukitele.

Esimesed mootorid

Mootori tehnoloogia edenedes hakkasid masinad muutuma rohkem automatiseerituks. 19. sajandi lõpus võttis maailm kasutusele aurumasina ja seda hakati kasutama transpordiks kiiresti ja efektiivselt. Kuid aurumootoril oli oma piirangud ja ohtlikud küljed ning selle kasutamist piiras raudtee võrgu puudumine.

Sellele vaatamata töötasid erinevad leiutajad välja mitmeid ettepanekuid mootorite ja sõidukite kohta, mis võiksid töötada kaugemale rööbastee piirkonnast. Esimene mootor, mis võitles teel oleva muda, kivi ja liivaga, mis takistas teiste mootorite tööd, leiutati 1860. aastatel. Selle avastuse taga oli prantsuse insener Etienne Lenoir, kes võttis kasutusele gaasimootori, mis suutis võtta sihipärast liikumist.

Lenoiri leiutis laiendas võimalusi loomuliku liikumise maailmas ning andis inspiratsiooni järgmistele põlvkondadele sõidukite leiutajatele.

Benz ja auto leiutamine

Kuid see oli vaid algus. Karl Benz, Saksa insener, peetakse sageli auto leiutajaks. 1885. aastal lõi ta oma isikliku auto, Motorwageni, mis käitus sisepõlemismootoriga ja toimis kaugelt paremini kui Lenoiri mootor. Tema käes olev jõuallikas tagas sõiduki ning töötavate hammasrataste õige ajastuse ning läks kogu maailmale.

Järgnevate aastate jooksul sai Motorwageni mudelist auto, mis muutus masinate ajaloo üheks kõige olulisemaks leiutiseks. Läbi aegade oli tegemist ühe revolutsioonilise tehnoloogia avastusega. Auto laienev kasutus levis kiiresti ning avastus rakendus ka raudtee, merenduse ning aeronaudika valdkondades.

Conclusio

Need päevad on nüüd möödas. Auto leiutamine on arendatud tänapäevaste autode valmistamiseks, mis on saavutatud nii tehnoloogia väljatöötamise kui ka kiire arengu abil. Täna (2022) on kogu maailmas toodetud mitmeid auto mudeleid, kusjuures tundub, et nende arv kasvab aastatega aina enam. Huvipakkuv on samuti näha, kuhu muudatused edasi liiguvad ja kuidas see võiks tulevikus keskkonda mõjutada ja sõbralikumaks muuta.