Kui kaua saab teha aborti?
Abort on meditsiiniline protseduur, mille käigus rasedus kunstlikult katkestatakse. Abort võib olla vabatahtlik või meditsiiniline vajadus. Paljude naiste jaoks on see teema väga delikaatne ning vajab tõsist kaalumist. Aborti saab teha erinevatel ajaperioodidel, sõltuvalt raseduse staadiumist. Selles artiklis uurime, kui kaua saab teha aborti.
Milline on aborti seadusandlus Eestis?
Eestis on abort seaduslik, kuid see on lubatud vaid teatud tingimustel. Arstid ei saa aborti teha, kui rasedus on kestnud rohkem kui 11 nädalat. Kui rasedus on kestnud kauem, peab arst veenduma, et abort on meditsiiniliselt vajalik.
Aborti saab teha ka enne rasedusnädalat, kui naine soovib seda teha oma isiklike põhjuste tõttu. Siiski peab ta selleks külastama spetsialisti ning saama esmalt nõuandeid ja teavet selles protsessis. Nõustamist peab tegema olema vähemalt kolm päeva enne aborti tegemist.
Mis on raseduse staadiumid?
Raseduse ajal on neli peamist staadiumi:
Varajane rasedus (1.-nädal): Selles staadiumis võib naine tunda kerget peavalu, iiveldust või emotsionaalset stressi, kuid enamikul juhtudel ei tunne ta mingit sümptomit. Rasedus on sellel perioodil niivõrd varajases staadiumis, et beebi arengut on raske jälgida.
Teine staadium (5.-nädal): Selles staadiumis hakkavad raseduse sümptomid ilmnema. Naise kehas hakkab toimuma suuri muutusi. Beebi hakkab arenema ning võib olla nähtav ultraheli abil.
Kolmas staadium (9.-nädal): Selles staadiumis hakkab beebi välimus muutuma ja ta hakkab välja nägema rohkem nagu väike inimene. Enamikul juhtudel on sellel perioodil võimalik beebit ultraheli abil näha.
Neljas staadium (13.-40. nädal): Selles staadiumis hakkab naise keha valmistuma sünnituseks. Beebi kasvab ja areneb ning valmistub väljumiseks emakast.
Kui kaua on võimalik teha aborti?
Aborti saab Eestis teha kuni rasedusnädalani. Sel ajal on beebi väga noor ja peaaegu täielikult välja arenemata. Aborti saab teha mitmel erineval viisil, kuid enamikul juhtudel võtab see aega kuni 30 minutit.
Kui algab rasedus, siis hakkab naise kehas arenema beebi, mis võib mõnikord olla soovimatu. Selles olukorras peab naine tegema otsuse, kas kanda rasedus välja või teha abort. Otsus võib olla raske ja valus, kuid see on midagi, mida peaks tegema iga naine ise.
Mida saab teha enne aborti tegemist?
Aborti tegemiseks peab naine külastama esmalt arsti, kes annab vajalikku teavet ja nõuandeid. Naisel peab olema vähemalt kolm päeva aega aborti nõustamiseks.
Enne aborti on oluline hoolikalt kaaluda oma otsuseid ja arutada seda spetsialisti või pere- ja sõpradega. Samuti on oluline teada oma tervislikku seisundit ja mõningaid riske, mida võivad tekitada aborti tegemine.
Millised on mõned riskid aborti tegemisel?
Aborti tegemine võib tähendada erinevaid riske, mis võivad esile kerkida pärast protseduuri. Mõned riskid hõlmavad emaka infektsiooni, verejooksu, aneemiat, emaka kahjustusi jm.
Kuid need riskid on väikesed, kui aborti tegema minnes langetatakse ratsionaalne ja hästi kaalutletud otsus ning kui arvestatakse nõuandeid spetsialistide poolt.
Kokkuvõte
Abort on delikaatne teema, mis vajab hoolikat kaalumist. Eesti seadusandlus lubab aborti teatud tingimustel ning täpsemalt kuni rasedusnädalani. Enne aborti tegemist on oluline konsulteerida arstiga ning kaaluda oma otsuseid. Aborti tegemine võib tähendada ka väiksemaid riske, kuid need on enamasti hõlpsalt hallatavad.