Mis aitab kõhulahtisuse puhul
Kõhulahtisus on seedetrakti häire, mida iseloomustab vee rohke eritumine väljaheitega. Kõhulahtisus võib olla mitmete tegurite tulemus, sealhulgas bakterid, viirused, toit või stress. Enamus inimestest kogeb kõhulahtisust vähemalt korra oma elu jooksul, kuid paljudel inimestel on kroonilised kõhulahtisuse probleemid. Siin on mõned näpunäited ja ravi, mida leida kõhulahtisuse lahendamiseks.
Vedelike tarbimine- üldiselt on kõhulahtisus kurnav seisund ning seetõttu võib organism kaotada rohkelt vedelikke. Oluline on hoida ennast vedelikke täis, et ennetada dehüdratsiooni, eriti lastel ja vanuritel. Soovitav on juua vett, taimeteed või vedelikku elektrolüütidega.
Söömine- söömine on lahutamatu osa meie elust ning see kehtib ka kõhulahtisuse puhul. Kui teil on kõhulahtisus, tuleks eelistada kerget ja säästlikumat toitu. Samuti tuleks vältida toite, mis võivad maohaavu ärritada , nagu kohv, alkohol, gaseeritud joogid, piim või vürtsikad toidud, mis võivad põhjustada kõhuvalu.
Aktiivsus – püüdke hoida ennast aktiivsena, kuna see võib aidata teie seedesüsteemi normaalseks jääda. Lühikese jalutuskäigu tegemine on kasulik ja võib aidata ennetada võimalikku dehüdratsiooni.
Kui kõhulahtisus kestab kauem või kui see on raskem, on aeg mõelda konkreetsematele raviviisidele, näiteks:
Probiotikumid- probiootikumid on heade bakteritega elusorganismid, mis võivad aidata tasakaalustada soolestikus olevaid mikroorganisme. Need võivad aidata ka kõhulahtisuse sümptomeid leevendada. Probiotikumideks on looduslikud toidud nagu jogurt, kääritatud köögiviljad või spetsiaalsed probiootilised toidulisandid.
Seedetrakti ravimid-kõhulahtisusega võivad kaasneda ka muud sümptomid nagu valu, krambid või iiveldus, mis võivad teie igapäevast toimetulekut raskendada. Selleks kasutatakse ravimeid, nagu põletikuvastased ravimid või spasmolüütikumid. Kuid pole soovitatav neid ravimeid pikka aega kasutada, kuna võivad tekkida kõrvaltoimed.
Kuidas kõhulahtisust ennetada – kõhulahtisuse ennetamiseks tuleb vältida nakatumist selliste teguritega nagu mustus või saastunud vees olemine. Samuti tuleb hoolitseda selle eest, et oma toit oleks korralikult valmistatud ja et käed oleksid enne toidu söömist korralikult pestud.
Kokkuvõtteks, kõhulahtisus on tavaline haigus, mis võib olla tüütu ja häiriv ning võib mõjutada iga eluperioodi jooksul nii laste kui ka täiskasvanute tervist. Õnneks on palju ravi- ja ennetusvõimalusi, mis võivad aidata teil seda ebamugavustunnet leevendada ning hoida keha vedeliku täis. Kui kõhulahtisuse sümptomid püsivad pikka aega, pidage nõu arstiga.