Kuidas kontrollida pimesoolt
Pimesool on väike osa jämesoolest, mis asub parasoole paremas alumises nurgas. Pimesool võib ühel või teisel põhjusel muutuda põletikuliseks, millel on palju terviseprobleeme, sealhulgas valu, palavik ja iiveldus. Seetõttu on oluline teada, kuidas kontrollida pimesoolt, et vältida tõsiseid tüsistusi. Selles artiklis käsitleme põhjalikult, kuidas seda teha.
Mis on pimesool?
Pimesool on käärsoole protsess, mis paikneb paremal küljel alakõhus. See võib olla mõõtmetelt erinev, kuid tavaliselt on see umbes 10 cm pikk ja 2-3 cm lai. Pimesool võib muutuda põletikuliseks ja põhjustada tõsiseid terviseprobleeme.
Miks võib pimesool põletikuliseks muutuda?
Pimesooli põletikuline protsess võib olla põhjustatud mitmest tegurist. Üks levinumaid põhjuseid on oklusioon ehk pigistamine. See võib juhtuda, kui pimesooli sisemuses asuvad limaskesta ja väliskihi vahelised avad sulguvad. See võib juhtuda ka siis, kui pimesooli ummistab väljaheiteplokk.
Kuidas kontrollida pimesoolt kodus?
Enne kui lähete arsti juurde, on oluline teada, kuidas kontrollida pimesoolt kodus. See aitab teil otsustada, kas peaksite viivitamatult arsti poole pöörduma või mitte. Siin on mõned sammud, mida saate kodus jälgida:
• Kontrollige kõhtu – vajutage kerge rõhuga paremal küljel alakõhus asuvat piirkonda. Kui tekib valu, võib see olla märk pimesooli põletikust.
• Jälgige iiveldust ja oksendamist – kui teil on pimesooli põletik, siis võib teil tekkida iiveldus ja oksendamine.
• Jälgige palavikku – kui teil on pimesooli põletik, siis võib teil tekkida palavik. Mõõtke oma temperatuuri ja kui see on üle 37,5 kraadi, peaksite kiiresti arsti poole pöörduma.
Kui te märkate endas neid sümptomeid, siis peaksite viivitamatult arsti poole pöörduma.
Kuidas arst kontrollib pimesoolt?
Kui arst kahtlustab, et teil võib olla pimesooli põletik, võib ta teid uurida ja määrata järgmised testid:
• Vereproov – arst võib mõõta põletiku näitajaid veres, nagu valgevereliblede arv, C-reaktiivne valk jne.
• Ultraheli – kui arst kahtlustab, et teil võib olla pimesooli põletik, võib ta teha ultraheliuuringu alakõhu piirkonnast.
• CT-skaneerimine – kui ultraheliuuring ei anna piisavalt selgust, võib arst tellida CT-skaneerimise.
Kui testid kinnitavad, et teil on pimesooli põletik, siis arst soovitab teil tavaliselt operatsiooni.
Pimesooli operatsioon
Kui pimesool on muutunud põletikuliseks, siis peate tavaliselt operatsioonile minema nii kiiresti kui võimalik. Operatsiooni ajal eemaldatakse põletikuline pimesool. Kui te ei lähe operatsioonile, võib see põhjustada tõsiseid tüsistusi.
Kokkuvõte
Kui teil on pimesooli põletiku sümptomeid, peaksite viivitamatult arsti poole pöörduma. Arst võib läbi viia erinevaid teste, et kinnitada diagnoos. Kui diagnoos on kinnitatud, peate tavaliselt minema operatsioonile. Proovige oma tervist hoida, vältides ebatervislikke toitumist ja jälgides oma keha signaale. Oluline on jälgida oma tervist ja teha kõik endast oleneva õigeaegse diagnoosi ja ravi tagamiseks.