Nullkulu

Nullkulu

kuidas peatada verejooksu?

Kuidas peatada verejooksu

Verejooks on tavaline probleem, mis võib tekkida erinevates olukordades – kokkupõrke tagajärjel, vigastuste tõttu, kõhuvalu, raseduse ajal või isegi lihtsalt igemete veritsemise korral. Verejooksu kontrollimiseks on mõned olulised sammud, mida igaüks peaks teadma, kuna see võib aidata ära hoida halvemaid tüsistusi. Selles artiklis räägime erinevatest meetoditest, mida saate kasutada verejooksu kiireks ja tõhusaks peatamiseks koduste vahenditega.

Esiteks peate teadma, et verejooksu kontrollimise protsess koosneb kolmest olulisest elemendist – vere hüübimise stimuleerimine, haava surve ja haava puhastamine. Järgnevad meetodid aitavad teil neid etappe lähtudes põhjalikumalt läbi mõelda.

1) Tõstke kahjustatud piirkond ülespoole
Kui verejooks on keha osas, milles asub lihasmass, on uut verejooksu genereerimise riski vähendamiseks soovitatav tõsta kahjustatud ala kõrgemale. See aitab ka veresooni kitsendada, mis vähendab ka verejooksu mahu, kuid samuti vähemate veresoonete kokkupuute kaudu vere hüübimist kiirendada. Võite kasutada padja või rullitud riiet, mida asetataks kahjustatud piirkonna alla, et kahjustamata ala tõsta.

2) Kasutage survet haavale
Haava peal asetatakse rõhk, et peatada verejooksu. Kui veri väljub haavast, on tekkinud väiksem mustus ja seejärel peate seda kohta mitme kihi riidega katma. Seejärel tuleb kohale asetada tihend, mida saab teha mitme kokku voltitud marli abil. Kerge surve tegemine aitab peatada verejooksu, kuid tihendi surve ei tohiks olla nii terav, et see piiraks verevoolu võimalust jäseme kaudu.

3) Puhastage haava esimene kiht
Eemaldage kõik praht ja mustus haavast esimeses kihis. See aitab ka verejooksu kiiremini peatada, kuna puhastatud haavas on suurem võimalus pinnal hüübida. Seda saate teha puhta veega, kuid alumise kihina kasutage steriilset marli, sest see vähendab sekundaarse infektsiooni riski.

4) Kandke tüüpilisi koduseid abinõusid
Mõnel juhul saate verejooksu peatamiseks kasutada levinumaid koduseid abinõusid. Näiteks võib sidrunimahl aidata haava puhastada, kuna see on looduslik antiseptik, ja see kiirendab ka vere hüübimist. Samuti saate kasutada ka karbamiidi, et aitada peatada verejooksu väikestest ja sidusatest piirkondadest. Karbamiidi puhul on oluline silmas pidada, et see on mürgine, nii et ärge sattuge seda lahtise haava külge.

5) Kui verejooks ei peatu, otsige kohest arstiabi
Kui proovisite eespool nimetatud meetodeid, kuid verejooks ei peatu, peate kohe otsima arstiabi. Jätkuv verejooks võib viidata tõsisele meditsiinilisele probleemile, mis vajab kiiret meditsiinilist ravi.

Lõpuks on verejooksu peatamise kõige olulisem viga tõrjumine nii kiiresti kui võimalik. Kui veretoru on pikemas perspektiivis avatud, suunatakse rohkem vereloome, mis võib lõpuks põhjustada suuremat verekaotust. Vältige verejooksu kontrollimist väikese marliga või puhta lapiga, ringi sidudes, sest see võib suurendada veritsuse mahtu. Seega on verejooksu verejooksukiire peatamine elulise tähtsusega, sest mitte ainult ei ähvarda verekaotus patsiendi tervist ja elu, vaid ka pikendab raviprotsessi. Seetõttu peaksite alati hoidma mugavat esmaabikomplekti, mis sisaldab vahendeid verejooksu kiireks ja tõhusaks peatamiseks. Veenduge, et olete ka hädaolukorraks valmis.