Mis on dieet?
Iga päev kuuleme sõna “dieet” kasutavat. Mõned inimesed ravivad seda kui universaalset lahendust terviseprobleemidele, teised aga väidavad, et see pole midagi muud kui lihtsalt moehullus. Siiski on dieet palju muud kui lihtsalt trend või tervislike eluviiside osa. Sellest artiklist saad teada, mida dieet tähendab, millised on selle põhikomponendid ning millised on erinevat tüüpi dieedid ja nende eelised.
Üldine määratlus
Kõige tavalisem dieedi määratlus on toidu tarbimise kontrollimine eesmärgiga saada soovitud tulemus. See võib tähendada kaalu kaotamist, suurendada lihasmassi, parandada tervist ja vähendada haiguste riske.
Komponendid
Kaneeli suhkru pealambid või kaloritaseme piiramine pole ainus dieedi komponent, vastupidi. Dieet on isikupärane igale inimesele. Igas dieedis peaks olema kolm põhikomponenti: süsivesikud, valgud ja rasvad. Need kolm koos ongi umbes 95% meie toiduainetest. Need kolm makrotoitainet moodustavad energiaallika, mida meie keha kasutab kõigeks, mida me teeme. Süsivesikud ja rasvad on meie peamised energiaressursid, samal ajal kui valgud on meie lihaste, luude ja muu keha sisestruktuuri oluline element.
Süsivesikud
Süsivesikud on keha peamine energiaallikas. Tuleb meeles pidada, et süsivesikud ei ole ainult tervislik toit nagu puuviljad ja köögiviljad, vaid ka rafineeritud suhkrud, valged jahutooted ja mõned teraviljad. Kõige olulisem on leida sobiv tasakaal, sest liiga palju süsivesikuid võib aidata kaasa kehakaalu suurenemisele.
Valgud
Valgud on keha struktuuriosa, mis aitab lihaseid, kudesid ja elundeid ehitada ja säilitada. Neid võib leida kala, liha, munade, pähklite, piimatoodete ja ubade seas. Valgud on tähtsad ka kehakaalu kaotamise protsessis, sest need aitavad säilitada lihaste massi, mis aitab kiirendada ainevahetust ning aitavad kaasa kalorite põletamisele. Selles protsessis võib aidata ka lihasmassi suurendamine.
Rasvad
Rasvad on vajalikud kasutamiseks energiaallikana ning ka keha struktuuriosa moodustamiseks. Rasvu võib leida nii taimsetest kui loomsetest allikatest. Oluline on meeles pidada, et tegemist ei ole tavaliselt palju vajaliku toidugrupiga ja ülemäärane tarbimine võib kaasa tuua kaalu suurenemise ja terviseprobleemide riski.
Erinevad tüübid dieedid.
Erinevat tüüpi dieedid keskenduvad erinevatele toidugruppidele, kalorikogustele ning sobivad erinevate eluviiside ja eesmärkidega inimestele.
Ketogeenne dieet
Ketogeenne dieet on lahendus neile, kes soovivad kiiresti kaalu langetada. Dieet koosneb vähesest süsivesikute ja valkude, kuid paljude rasvade tarbimisest. See põhjustab kehakaalu langust ja ketoonide tootmist. Kuid see dieet ei sobi kõigile, sest madal süsivesikute sisaldus võib põhjustada terviseprobleeme.
Mediterranean dieet
Mediterranean dieet on tervisliku elustiili dieet, mis sisaldab palju puu- ja köögivilju, kala, täisteratooteid ja tervislikke rasvu. See aitab parandada südame tervist ja üldist heaolu.
Vegetaarne dieet
Vegetaarne dieet koosneb täielikult või peamiselt puu- ja köögiviljadest ning sobib ideaalselt neile, kes järgivad taimetoitluse põhimõtteid. Selles dieedis on väärtuslikuks proteiiniallikaks oad, läätsed ja pähklid.
Paljud inimesed tegelevad erinevate dieetidega erinevate eesmärkide saavutamiseks. Pea meeles, et igal dieedil on teatud riskid, seetõttu on oluline kuulata oma keha ja vajadusel konsulteerida arstiga.
Kokkuvõte
Kokkuvõtteks võib öelda, et dieet on tervisliku eluviisi element, kuid see ei tähenda ühestegi universalist lahendust terviseprobleemidele. Dieet peaks sisaldama süsivesikuid, valke ja rasvu ning neid tuleks süüa tasakaalustades. Erinevad tüübid dieedid sobivad erinevate eluviiside ja eesmärkidega inimestele. Seega on oluline valida dieet, mis on sulle sobiv ning kuulata oma keha ja vajadusel konsulteerida arstiga. Pidage meeles, et toitumine on igas vanuses oluline veel edukaks tulevikuks.