Nullkulu

Nullkulu

mis aastal liitus eesti natoga?

Mis aastal liitus Eesti NATOGA: Ajalooline ülevaade
Eesti liitumine NATOGA oli üks suuremaid sündmusi Eesti sõjalis-poliitilises ajaloos. See oli enneolematu samm, mis pani aluse Eesti julgeolekupoliitikale ja kaitsevõime arendamisele. Selles artiklis räägime sellest, kuidas Eesti sai NATOsse ning milline roll sellel oli Eesti ja Euroopa julgeoleku tagamisel.

Teekond NATOsse
NATO(G: North Atlantic Treaty Organization) on loodud 1949. aastal Põhja-Atlandi lepingu raames, mille eesmärk oli tagada Põhjala riikide julgeolek Külma sõja ajal. Lepingu peamine idee oli, et NATOsse astuvad riigid kaitsevad üksteist vastastikku. NATOsse allianssi kuuluvatel riikidel on ühine kaitsepoliitika, vastastikune ideoloogiline sidusus, kaitse- ja julgeolekumeetmed. Eesti NATOsse liitumise protsess algas 2002. aastal, kohe peale Eesti Euroopa Liiduga liitumist. Eesti liitumine NATOga oli üks olulisimaid ajaloolisi sündmusi, mille tulemusena sai Eesti liikmeks maailma suurimas liidus.

Liikmesuse taotlemine NATOs
Eesti liitus NATOsse 2004. aastal, mis oli suur saavutus, sest Eesti oli Põhjala riikidest esimene, kes seda teeb. On teada, et NATO juulis 2002. aastal tippkohtumisel Prantsusmaal annetas NATOsse astumise volitused Eesti riigipea Lennart Meri. Seejärel algas protsess, mille käigus Eesti esitas ametliku taotluse NATOga liitumiseks. Selleks ajaks oli Eesti edukalt läbinud kõik liikmesuse taotlemiseks vajalikud sammud, sh muutunud demokraatiaks, saavutanud stabiilse majanduse ning täitnud teisi NATO standarditele vastavaid kriteeriume.

Eesti kaitsejõudude reformimine
Eesti jaoks oli NATOsse liitumine suur väljakutse, sest see tähendas kogu sõjalise struktuuri reformimist ja ümberkorraldamist. Eesti kaitsevõime tugevdamiseks tuli teha ulatuslikke investeeringuid ning reformida sõjaväejuhtimist ja ettevalmistust, et vastata NATO sõjalistele nõuetele. Eesti investeeris tugevalt sõjalise infrastruktuuri arendamisse ning lõpetas 2008. aasta lõpuks oma kaitsejõudude reformeerimise.

Eesti julgeolek garanteeritud
Eesti kuulumine NATO liitu oli väga oluline samm selleks, et tagada Eesti julgeolek ja suurendada riigi mainet rahvusvahelistel tasanditel. NATOsse kuulumine tähendab seda, et Eesti on osa ühest maailma suurimast sõjaline liitlaste koalitsioonist. See tähendab, et Eesti on sõjaliselt kaitstud ning võib paremini olla tasakaalus Lääne ja Ida suurjõudude vahel. Kui Eesti on ohustatud pingete või ohu korral, peab NATOsse kuuluvate riikide eesmärk olema Eesti kaitsmine ja toetamine.

Eesti osalus NATOs
Eesti on pärast NATOsse astumist aktiivselt osalenud NATO sõjalistes operatsioonides. Eesti on osalenud kõigis NATO operatsioonides, alates Bosnia ja Hertsegoviinast kuni Afganistani ja Liibüa sõjaliste operatsioonideni. Eesti panus NATOsse saadab kindel signaali Eesti pühendumusest üleilmsesse rahu tagamisse ning näitab, et Eesti on usaldusväärne liitlane.

Järeldus
NATOga liitumine oli Eestile kaugeleulatuv otsus, mis andis Eestile tugeva multifunktsionaalse kaitsevõime. Tänu NATOle on Eesti kaitstud eeskujulikul tasemel ning avaldatakse survet ka Eesti liitlastele, mis vähendab kõrgendatud ohtude tekkimist. Sellega tagatakse ka Eesti hea maine ja positsioon rahvusvahelisel tasandil. Loodetavasti pakub see artikkel teile sisulist ülevaadet sellest, mis aastal liitus Eesti NATOGA ja mis see suurt tähendas.