Mis tõstab kolesterooli
Kolesterool on rasvaainsus, mida leidub meie keha igas rakus. Kuigi kolesterool on eluks vajalik, võib liigne kogus tõusta ohtlikule tasemele. Kolesteroolirikkad toidud, nagu näiteks punane liha, piimatooted ja munad, on olulised kolesterooli allikad. Kuid mis täpselt tõstab kolesterooli tase meie kehas? Selles artiklis räägime, mida tuleks teada kolesterooli taseme tõstmisest ning kuidas vähendada nende riski.
Kolesterooli tõus on tihtipeale seotud ebatervisliku elustiiliga. Suitsetamine, kehakaalu tõus, väike füüsiline koormus ja stress võivad igapäevaelu mõjutada ning kaasa aidata kolesteroolitaseme tõusule. Samuti võib pärilikkus olla üks riskifaktoritest, mis suurendavad kolesterooli tõusu tõenäosust. Siiski võib kolesteroolitaset mõjutada ka mitmed välimised faktorid, nagu magamiskoht, töökeskkond ja isegi koduses keskkonnas kasutatavad puhastusvahendid.
Söömine on ilmselt kõige tavalisem kolesterooli allikas. Kolesterooli rikkad toidud on munad, liha, piimatooted ja või, aga ka kiirtoidu- ja praetud toidud. Sellised toidud sisaldavad tohutut hulka küllastunud rasvu, millel on otsene mõju kolesteroolitaseme tõusule. Söömine liigselt taimetoitlaste ja suhkru asemel on samuti võimalik tõsta kolesterooli taset.
Kui tekib mingil põhjusel vajadus oma dieeti kohandada, ilmneb kolsteroolitaset tuleks esimesena kõrvaldada just kõrge küllastunud rasva sisaldusega toidud. Selle asemel võiks aga tarbida toite, mis sisaldavad rohkem lahjaid valke ja küllastumata rasvu. Näiteks avokaadod, pähklid, kalad, liha ilma nahata, marjad, puuviljad ja köögiviljad on kõik suurepärased alternatiivid.
Füüsiline koormus on veel üks tegur, mis võib mõjutada kolesteroolitaseme tõusu. Liigne istumine, töö kodus laua taga või füüsilisest tegevusetus võivad kahjustada tervist ja kaasa aidata kolesterooli taseme tõusule. Seetõttu on oluline võimalusel püsida aktiivne. Jalutuskäigud, jooksmine, aeroobika ja muud spordialad, mis suurendavad pulssi, võivad aidata vähendada kolesteroolitaset ning tugevdada südame veresoonkonda.
Suitsetamine on halb ka tervislikust seisukohast ja võib põhjustada palju terviseprobleeme, sealhulgas kõrge kolesteroolitase. Nikotiin võib kahjustada artereid ja tõsta kolesteroolitaset veres. Seetõttu võib suitsetamisest loobumine aidata vähendada kolesteroolitaset, samuti ka parandada üldist tervistlikku seisundit.
Stress võib samuti mõjutada kolesteroolitaset. Ööpäevaringne stress võib tekitada ajutist tõusu, mis võib omakorda viia kõrgele püsivale tasemele. Sellises olukorras võib ka füüsiline koormus teha rohkem halba kui head, kuna kehal pole piisavalt aega taastumiseks. Seetõttu on oluline loobuda tarbetust stressist ja harrastada selliseid tegevusi, mis aitavad seda leevendada.
Lõpuks on alati hea idee oma kolesteroolitase arstiga läbi vaadata ja jälgida oma tervislikku seisundit. Arstid saavad aidata kindlaks teha, millised riskifaktorid võivad teile ohtlikuks osutuda ning milliseid meetmeid nende vastu võtta. Konkreetselt on soovitatud iga 4-6 aasta tagant tervisekontroll teostada.
Kokkuvõtteks võib öelda, et kolesteroolitaseme tõus võib olla seotud mitmete sisemiste ja väliste faktoritega, kuid millised neist sind mõjutavad sõltub teie elustiilist. Kolesterooli allikaid on lihtne vältida – sealhulgas süüa tervislikult, harrastada regulaarselt füüsilist koormust ja loobuda halbadest harjumustest, nagu suitsetamine. Kui mõni neist meetmetest ei anna oodatud tulemust või kui teil on pärilik eelsoodumus, võib arst teha täiendavaid soovitusi ja aidata teil vähendada oma kõrge kolesteroolitaseme riski.