Nullkulu

Nullkulu

mis tõstab silmarõhku?

Mis tõstab silmarõhku: põhjused ja ennetamine

Silmarõhk on silmade sees oleva vedeliku rõhk. Kui silmarõhk tõuseb, tekib probleem, mida tuntakse silmapõletikuna või glaukoomina. Silmapõletik on tõsine seisund, mis võib suurendada pimedaksjäämise riski, kui seda ei ravita õigeaegselt. Tänapäeval on silmapõletikul paljusid põhjuseid, kuid mitmed tegurid võivad põhjustada tavalisest kõrgemat silmarõhku. Selles artiklis uurime, mis seisundid tõstavad silmarõhku ja milliseid meetmeid saab võtta ennetamiseks.

Geneetika

Perekonna ajaloo rollitakse silmapõletiku tekkimisel üsna suurt rolli. Kui esinemissagedus esineb peres kõigil, suureneb inimese risk seda haigust ka saada. Seega nõuab glaukoomi teke peres tähelepanelikku jälgimist ja diagnoosimist.

Vanus

Silmapõletikkus on vanusega seotud haigus, mis tähendab, et vanemad inimesed on sellele haigusele altimad. Silmapõletiku esinemine ei tähenda aga vanadusse jõudmist. Silmapõletik võib tekkida igas vanuses, kuid siiski on eakate haigestumine suurem. Seetõttu on eriti tähtis, et vanemad inimesed jälgiksid oma silmade tervist hoolega.

Ülekaalulisus

Ülekaalulisus on glaukoomi tekkimise riskitegur, sest ülekaalulistel inimestel on kõrgem vererõhk ja suurem suhkru- ning kolesteroolitase – kõiki neid tingimusi võivad omakorda seostada silmarõhu tõusuga. Seega on ülekaalulised inimesed silmapõletiku tekke riskirühm, kellel tuleks silmade tervisele rohkem tähelepanu pöörata.

Diabeet

Diabeet on ainevahetuslik haigus, mis tekib siis, kui keha ei suuda toota piisavalt insuliini või kasutada seda efektiivselt. Selle haiguse tekkimisel tõuseb suhkru tase veres, mis võib mõjutada ka silmarõhu tõusu. Diabeediga inimesed peaksid oma silmi regulaarselt uurima, sest diabeet on üks peamisi silmapõletiku riskitegureid.

Stress

Stress on ka üks silmapõletiku tekkimise riskiteguritest. Kuigi stressi mõju silma tervisele pole täielikult teada, võivad stress ja ärevus mõjutada keha vererõhku, põhjustades silmarõhu tõusu. Seega on stressirikka elustiili vältimine ja stressi maandamise meetodite kasutamine olulised silmapõletiku ennetamise näited.

Hormonaalsed muutused

Teine stressi omaga võrdne aspekt, mis võib põhjustada silmarõhu tõusu, on hormonaalsed muutused. Naised, kes kasutavad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, rasedad naised ja menopausist läbi käinud naised on sellele riskile rohkem avatud. Hormonaalsete muutuste piiramine on seega vesiaegse silmapõletiku ennetusmeetmete hulgas.

Vigastused

Silmapõletiku võivad põhjustada ka vigastused, nagu kontusioonid ja koljusisene jaotus. Sel juhul saab silmapõletiku kergesti diagnoosida visuaalse uurimise või röntgendiagnostika abil. Seega peaksid vigastuste korral olema silmaarst ja kiire professionaalne abi andmine.

Kokkuvõte

Silmapõletik on tõsine silmahaigus, mis võib kaasa aidata pimedaksvaramise riskile. Kuigi glaukoomi põhjused pole alati täielikult teada, on tõestatud riskitegureid, mis võivad sellele haigusele kaasa aidata. Sellepärast on oluline jälgida oma silmade tervist tähelepanelikult ja ennetusmeetmeid õigeaegselt rakendada. Riskiks olevate seisundite ennetamine aitab silmapõletikust võidelda. Kõik, mida vajate, on õiged vahendid ja teadlikkus haiguste ennetamise tähtsusest. Alustage tänasel päeval, et vältida silmarõhu tõusu ja silmapõletiku teket.