Nullkulu

Nullkulu

kuidas vähendada kolesterooli?

Kuidas vähendada kolesterooli?

Kõrge kolesteroolitase on terviserisk, mida tuleb käsitleda võimalikult varakult, sest see võib põhjustada erinevaid terviseprobleeme nagu kõrge vererõhk, südamehaigused, insult ja paljud teised. Õnneks on mitmeid viise, kuidas vähendada kolesterooli ning säilitada tervislikku eluviisi.

Mida tähendab kolesterool?

Kolesterool on lipiid, mida leidub kõigis keharakkudes. See on vajalik normaalseks funktsioneerimiseks organismis, kuna see aitab toota rakkude membraane, vitamiine ja hormoone. Kolesterool jaguneb kaheks – heaks ja halvaks kolesterooliks.

Halb ehk LDL-kolesterool koguneb veresoonte seintele, moodustades ateroskleroosset naastu. See aitab kaasa veresoonte ahenemisele ning on peamine kolesteroolitaseme tõusu põhjus. Hea ehk HDL-kolesterool transpordib liigse kolesterooli maksa, et see saaks organismist väljutatud.

Mis on kõrge kolesterooli põhjused?

Kõrge kolesteroolitase võib olla geneetiliselt määratud, kuid suurema osa juhtudest on see seotud toitumise ja eluviisidega. Tavaliselt on kolesterooli tase kõrge tänu rasvasele ja üleküllastunud toidule, vähestele puu- ja köögiviljadele, piisavalt liikumisele ja suitsetamisele.

Kuidas vähendada kolesterooli looduslike vahenditega?

Siin on looduslikud meetodid, mis aitavad vähendada kolesterooli ilma ravimiteta.

Söö tervislikult

Söö rohkem puu- ja köögivilju, täisteratooteid, kala ja pähkleid. Need toidud sisaldavad kiudaineid, mis võivad aidata vähendada halva kolesterooli taset veres. Vältige rasvaseid ja üleküllastunud toite nagu praetud toidud ja magusad toidud.

Harjuta regulaarselt

Füüsiline aktiivsus aitab parandada südame tervist ja võib aidata vähendada halva kolesterooli taset kehas. Regulaarne treening, nagu kõndimine, ujumine ja jooksmine, võib aidata alandada kolesteroolitaset.

Kaalukontroll

Ülekaalulisus võib suurendada kolesterooli taset. Kaalukontroll võib aidata vähendada kolesteroolitaset ja parandada üldist tervist.

Piirake alkoholi tarbimist

Alkoholitarbimine võib suurendada kolesterooli taset. Piirake alkoholi tarbimist ja veenduge, et te ei ületaks soovitatud koguseid.

Lisage tervislikke rasvu dieeti

Monoküllastumata ja polüküllastumata rasvad aitavad vähendada kolesteroolitaset. Need rasvad leiduvad oliivõlis, pähklites, seemnetes ja kalaõlis. Lisage need toidud oma dieeti.

Kuidas võib meditsiiniline ravi aidata kolesterooli alandada?

Kui elustiilimuutused ei aita kolesteroolitaset alandada, võib olla vajalik meditsiiniline ravi. Siin on mõned ravimid, mida võib arst määrata.

Statinid

Statiinid on kõige tavalisemad kolesterooliravimid, mis töötavad blokeerides kolesterooli tootmist maksas. Statinid aitavad vähendada halva kolesterooli taset ja suurendada hea kolesterooli taset.

Fibraadid

Fibraadid aitavad suurendada hea kolesterooli taset ning vähendada triglütseriidide taset. Need ravimid on tavaliselt ette nähtud koos statiinidega.

Niasiin

Niasiin aitab suurendada hea kolesterooli taset ja vähendada halva kolesterooli taset. See võib olla kasulik inimestele, kellel on kõrge triglütseriidide tase ja väga madal hea kolesterooli tase.

Kolesterooli langetamise lõppsõna

Kõrge kolesteroolitase võib olla terviserisk, kuid õnneks on palju meetodeid, kuidas seda alandada. Sööge tasakaalustatud toitu, liikuge regulaarselt, piirake alkoholi tarbimist ja lisage tervislikke rasvu dieeti. Kui elustiilimuutused ei aita, võib meditsiiniline ravi olla vajalik.

Loodame, et selle artikli järgi saite teada, kuidas vähendada kolesterooli ja hoida oma südant tervena!