Kuidas silmarõhku alandada: lihtsad näpunäited
Silmarõhk ehk intraokulaarne rõhk on silmas kooskõlas olev vedelikurõhk, mida mõõdetakse elavhõbemonomeetri abil (mmHg). Looduslikul juhul on silmarõhk muutuv. Tema tase sõltub nii autonoomsest närvisüsteemist kui ka ravimitest, kuid selle probleemi kõige tavalisem põhjus on glaukoom. Kui teie silmarõhk on kõrge, siis õige ravi puudumisel võite oma nägemise täielikult kaotada. Sellega seoses on äärmiselt oluline teada, kuidas silmarõhku alandada.
Mis on glaukoom?
Glaukoom on seisund, mida iseloomustab kahjustus silma närvile, mis kandub silmamunast ajju. See seisund viib sageli nägemiskao ja isegi pimedaksjäämiseni, kuna rõhk silmas tõuseb liiga kõrgele. Glaukoom võib esialgu olla asümptomaatiline, mistõttu on äärmiselt oluline regulaarselt kontrollida oma silmarõhku.
Kuidas silmarõhku mõõdetakse?
Silmarõhu mõõtmiseks kasutatakse elavhõbedaga täidetud monomeetrit ja seda tehakse tavaliselt silmaarsti juuresolekul. Mõõtmise ajal pannakse anesteetiline tilk silma, seejärel asetatakse silmamunale monomeeter.
Kuidas silmarõhku alandada?
Kui teie silmarõhk on liiga kõrge, on mitmeid võimalusi, kuidas saate selle normaalsesse vahemikku tagasi tuua. Järgnevalt on toodud mõned näpunäited, mis võivad aidata silmarõhku alandada.
Muutke oma dieeti.
Esiteks on oluline vaadata läbi oma dieet. Uuringud on näidanud, et toitumine mängib olulist rolli silmarõhu reguleerimisel. On teada, et teatud toidud, nagu näiteks kohv või alkohol, võivad suurendada silmarõhku. Selleks on soovitatav keskenduda tervislikule toitumisele ja süüa rohkem puu- ja köögivilju, mis sisaldavad toitaineid, mis võivad aidata silmarõhku alandada.
Lisage füüsilist tegevust oma igapäevasesse rutiini.
Teine võimalus silmarõhu alandamiseks on regulaarne kehaline aktiivsus. Treeningud, nagu näiteks jooga või jalutamine, võivad aidata tervist parandada ja silmarõhku alandada. On tõestatud, et pidev kehaline aktiivsus võib parandada vereringet ja vähendada stressi, mis omakorda võib aidata silmarõhku alandada.
Vähendage stressi oma elus.
Stress võib mõjutada kõiki meie terviseprobleeme, sealhulgas silmarõhku. Seega on oluline leida aega lõõgastumiseks ja stressi vähendamiseks. Selleks võite proovida hingamisharjutusi, meditatsiooni või joogat. Regulaarne lõõgastumine võib aidata stressi vähendada ja silmarõhku alandada.
Võtke vitamiini- ja mineraalaineid.
Teatud vitamiinid ja mineraalid, nagu näiteks C- ja E-vitamiinid ning magneesium, võivad aidata silmarõhku alandada. Nende toitainete saamiseks võiksite proovida toidulisandeid, näiteks kannatuslille, mis sisaldab märkimisväärset kogust antioksüdante, mis omakorda võivad aidata silmarõhku alandada.
Võtke tarvitusele rohelised teed.
Tee, nagu ka kohv, on kofeiini allikas, mis võib suurendada silmarõhku. Kofeiini tarbimise vähendamise alternatiivina võib roheline tee aidata silmarõhku alandada, kuna seda tervislikku ja maitsvat jooki tuntakse oma antioksüdantide poolest.
Järeldus
Silmarõhu probleem on üks levinumaid probleeme tänapäeva maailmas. Selle õige ravi puudumisel võib see põhjustada tõsiseid nägemisprobleeme ja isegi pimedaksjäämist. Õnneks on palju asju, mida saate teha, et silmarõhku alandada ja oma nägemisega seotud probleeme vältida. Dieedi muutmine, füüsilise tegevuse lisamine igapäevasesse rutiini, stressi vähendamine, vitamiinide ja mineraalainete tarvitamine ning rohelise tee joomine on mõned näpunäited, mis peaksid aitama teil hoida silmarõhu tervises.
Lõpuks on oluline meeles pidada, et silmarõhu kontrollimine on võimalik ja et tervislik eluviis on võti, mis aitab teil seda saavutada. Kui teie silmarõhk on jätkuvalt kõrge, pidage kindlasti nõu oma silmaarstiga ja järgige tema soovitusi.