Kuidas arvutada palka 2018
Kõigile töötajatele on igakuine palk eriti tähtis. See määrab, kui palju raha saame elamiskulude katmiseks kõrvale panna ning millised on meie võimalused kulutamiseks. Ometi on paljude jaoks palka arvutamine omamoodi väljakutse, eriti need, kes pole seda varem teinud või kellel on vähe kogemust. Selles artiklis räägime sellest, kuidas arvutada palka 2018. aastal ning kuidas sellele õiget mõõtu anda.
Mis on palk ja kuidas seda arvutada
Enne kui hakkate 2018. aasta palga arvutamist alustama, peate mõistma, mida mõiste „palk” tegelikult tähendab. Palk on summa, mida töötaja saab kindla perioodi (tavaliselt kuu) jooksul töö eest tasuks. See võib sisaldada mitmeid erinevaid elemente, sh põhipalk, lisatasud ja boonused.
Oluline on teada, et palk võib sõltuda mitmest erinevatest teguritest, nagu näiteks töölepingu tüüp, tööülesanded ja töötatud tundide arv. Üldiselt arvutatakse palk nii:
Brutopalk = töötatud tundide arv × tunnipalk
Netopalk = brutopalk – maksud ja sotsiaalmaksud
Seega, kui teate oma brutopalka, saate arvutada ka oma netopalga. Kuid enne selle tegemist arutame täpsemalt iga elemendi kohta.
Põhipalk
Põhipalk on kindel summa, mida töötaja saab kokkulepitud tööaja eest. See on tavaliselt fikseeritud summa ning selle alusel arvutatakse ka töötaja maksud ja sotsiaalmaksud. Põhipalga arvutamine on suhteliselt lihtne, kuid see võib erineda sõltuvalt ettevõttest ja lepingu liigist.
Lisatasud
Lisatasud on raha, mida töötajale makstakse spetsiifiliste ülesannete täitmise eest või töö eritingimuste (näiteks pühad ja nädalavahetused) korral. See võib sisaldada ka tööaja ületundide korral makstavat lisatasu.
Boonused
Boonused on tavaliselt seotud töötulemustega ja neid makstakse töötajale teatud eesmärkide saavutamisel. Boonused võivad olla nii rahalised kui ka preemiad (nt lisapuhkus vms).
Maksud ja sotsiaalmaksud
Maksud ja sotsiaalmaksud võetakse töötaja palgast maha ning need lähevad üldjuhul riigi rahakotti. See hõlmab tulumaksu, sotsiaalmaksu, töötuskindlustusmakseid ja pensionimakseid. Kõik need maksud sõltuvad ettevõtte asukohast ja riigi kehtivatest seadustest.
Kuidas arvutada palka
Palka arvutades peate kõigepealt teadma oma brutopalka. Selleks korrutage oma tunnipalk tunniarvuga. Seejärel lisage sellele kõik lisatasud ja boonused, mida teie tööandja teile võib maksta. Kokku saadud summat vähendatakse maksude ja sotsiaalmaksude arvelt, et saada kas brutopalk või netopalk.
Kui teie tööandja tekitab teile maksujärgset kahju, on teil õigus nõuda kahjuhüvitist. Seda saate teha ainult advokaadibüroode abiga.
Arvutamine 2018. aastal
2018. aasta arvutused erinevad eelmistest aastatest, sest 2018. aasta alguses suurendati tulumaksuvabastust 180 euroni kuus. See tähendab, et tulumaksu arvutamisel tehakse esmalt väiksem kogus maha. Enne seda oli tulumaksuvabastuse määr ainult 170 eurot kuus.
Näiteks, kui töötate täiskohaga ja teie brutopalk on 1200 eurot kuus, siis arvutatakse teie tulumaks järgmiselt:
Tulumaks = (1200 – 180) x 20% = 204 eurot
Seega saate teada, et teie netopalk oleks:
Netopalk = 1200 – 204 – sotsiaalmaks – töötuskindlustuse makse jne.
Kokkuvõte
Palgateema võib olla keeruline ning see sõltub paljudest erinevatest teguritest. Ettevõtted võivad pakkuda Spidaily või muud tarkvara, et aidata teil oma palgakontoga kursis olla. Kuid kui soovid oma palka arvutada ise, tuleb kõigepealt kindlaks teha, millised elemendid teie palgast koosnevad. Peate teadma oma brutopalka, lisatasusid, boonuseid ja muid võimalike kulusid, mis sellelt maha arvatakse. Kui olete teadlik neist elementidest, siis on lihtne palka arvutada nii brutopalka kui ka netopalka.
Kokkuvõtteks, arvutage oma töötasu juba täna, et olla teadlik oma reaalsest puhaskasust. Selleks järgige ülalnimetatud samme ning peagi mõistate, kuidas arvutada oma palka 2018. aastal.