Kuidas Püüda Särge: Kõik, Mida Sa Peaksid Teadma
Särge on Eesti kalameeste seas üks populaarsemaid saake. Särje püüdmise hooaeg algab aprilli lõpust ja kestab augustini. Käesolevas artiklis jagamegi teiega nõuandeid, kuidas särge edukamalt püüda.
Mis on särge ja kus ta elab?
Enne, kui asuda särge püüdma, on oluline teada, kes ta on ja kus ta elab. Särge võib leida Eesti jõgedes, järvedes ning tiikides, kuid ta on kõige tavalisem Läänemerel. Kuna särjed elavad suurtes parvedes, kus iga kala hoiab oma kohast kinni, on hea neid püüda piirkondades, kus nad koguneda armastavad. Särjed tulevad pinnale sööma varahommikul ja hilisõhtul.
Õige varustus
Kui olete väljaspool aega või kala püüdes sobimatu varustusega, siis tulemusi ei ole võimalik saavutada. Selleks puhuks on oluline omada spetsiaalset särje püügi varustust.
Särje püüdmiseks on vaja spetsiaalseid ridvaid. Kui teil on juba ridvad olemas, siis on võimalik osta ainult uued selleks tarbeks sobivad spinnikad. Kvaliteetne kalapüügihaspel võimaldab teil kiiremini ja tõhusamalt kala püüda. Siinkohal on oluline, et kalapüügihaspel oleks piisavalt tugev, et taluks kala vastupanu ja viskeid.
Kui olete kasvõi korra käinud särje püügil, siis teate, et kohustuslikuks varustuseks on spetsiaalne püügirakendus, mis loob särjele sellise illusiooni, justkui oleks see hea kala suutäis. Üldjuhul kasutataksegi püüdmiseks peasuurust udusulgedest tehtud kärbsepüüki, aga vähemalt sama tõhusad on ka muud tüüpi püügirakendused, nagu näiteks õli särjepall.
Kasutage sobivat sööta
Kogenud kalamehed teavad, et sööda valimine on kalapüügis väga oluline tegur. Särje püüdmisel on kõige olulisem sööt, millega püügirakendus kaetakse. Sageli kasutatakse särje püüdmisel kõige tavalisemat sööda, pruuni raasukest ning muud kindlat sööki, samuti kasutatakse tihti ka erinevaid kunstlikke sööte.
Särje püüdmise ajal tasub püüda vältida tihedalt läbi imbunud või suurte kividega põhja. Särjele meeldib süüa nendes kohtades, kus putukad ja veetaimed kokku kanduvad. Enamasti tulevad särjed toiduotsingule ööpimeduses.
Püügi ajal
Kui olete kõik vajaliku varustuse soetanud, on aeg minna jõe või järve äärde. Tähelepanu tuleks pöörata sobiva paiga valimisele. Särjed saavad tavaliselt kokku suuremate taimede, puutüvede ja veehoidjate juures. Särjele meeldib päikseloojangus ja hilisõhtul, kui vesi on rahulik.
Särje püüdmisel on oluline meeles pidada, et särje tavaline kaal ei ole rohkem kui 1 kilo. Seega, kui teil on kalapüügihaspelis liiga suur jõu allavajutus, siis tõmbab see särje vigaseks ja võib kahjustada teie varustust.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtvalt, särje püüdmine on kalameestele huvitav väljakutse, mis nõuab kannatlikkust ja kõige olulisem – kogemusi. Kui soovite, et särje püük oleks edukam, peate olema varustatud nõuetekohase varustuse ja söödaga, pöörama tähelepanu sobiva koha valikule ning ootama õiget aega. Õnnelikku püüki!