Saaremaa on looduse- ja kultuuripärandiliselt rikkalik ja omapärane paik, mis asub Läänemeres. See on populaarne turismi sihtkoht, mis ootab avastamist nii Eesti elanikele kui ka väliskülalistele. Võib öelda, et saare parimad päevad alles alles ees. Sellegipoolest tundub, et 2020. aasta oli Saaremaale keeruline. Mida täpsemalt toimus Saaremaal eelmisel aasta?
Möödunud aastal tabas Saaremaad tervisekriis, mis tõi kaasa muudatusi tavalise saareelu juures. Reisipiirangute kehtestamine pani Saaremaa külastajate voolu vähenema ning kohalikud ettevõtted olid sunnitud oma tegevust kohandama uue olukorraga. Kuid kõik ei olnud rõivad ja pisarad: Saaremaa inimesed tõestasid tugevat ühtsust ja paindlikkust, mida ei saa tembeldada.
Saaremaa piirangute mõju turismile
Eesti turismisektor oli 2020. aastal märgatavalt mõjutatud piirangutest. Väliskülastajate vool vähenes, mis tõi kaasa külastatavuse languse ka Saaremaal. Turismi ärilisest küljest jäid kahjumid väga suureks, kuid Saaremaa oli pigem lisatud kannatajate hulka, kuna turistide arvukus jäi rohkem pealinna lahele.
Sellegipoolest eelnes 2020. aastale Saaremaa turismiprojekt Saaremaa Spa, mis avas uksed möödunud aastal. Esimene päev tõi üle 250 külastaja. Avamispidustustel esinesid nii Eesti kui ka Soome muusikud.
Piirangud mõjutasid palju rohkem Saaremaa restorani- ja hotellitööstust kui teisi sektoreid. Kõige suuremad rahalised kahjud said kõik toitlustusettevõtted.
Kuid hoolimata sellest sammusid saare inimesed edasi. Valtteri Bottas heategevuslikule võidusõidule Maaretki on selge tõestus saare kohalike paindlikkuse ja initsiatiivi kohta piirangute ajal.
Kuidas reageerisid saare kohalikud piirangutele?
Saaremaa kohalike elanike jõukad tahtsid piirangute ajal elada võimalikult tavalist elu ning käis ringi noorpaaride, sugulaste, sõprade ja lastega. Aga Muhu inimesed said nöömata ja leidsid lahendusi kooskäimiskohaks.
Ühe juhusliku näitena võib nimetada koledat riidekappi Võhma külas. See on nii värvikas kui ka juhittav: kui keegi tahab midagi, mis on riidekapis, laseb ta ukse lahti ja võtab selle. Kui keegi toob midagi, mida riidekapis pole, saab ta selle sinna riputada.
Kui võrrelda Saaremaa ettevõtjaid oma sõltumatuse mõistega, siis on nad ehk paremjalusel kui Raplamaa kardinaalid, kes tahavad piiranguid nii palju kui võimalik. Saaremaa ettevõtjad on oma sõltumatuse kohta ütelnud, et piirang tundub neile iroonilisena, kuna see annab inimestele õiguse väljas käia ja igale poole minna vaid juhul, kui nad võtavad kaasa töötõendi ja tõendi, mis osutab piirkonda.
Ettevõtjad on proovinud olla paindlikud ja on lubanud kohaneda kõige uuega kriisi ajal. Paljud Saaremaa ettevõtted on võtnud kasutusele koduteenused, nagu näiteks kohaletoimetamine, mis lähevad pakenditesse, et kaitsta toitu rohke tervishoiualaste nõuete järgi.
Loomulikult oli turism turulikult ootusemäng ja 2020. aasta oli selles osas üsna pettumusrikas. Saaremaa inimestel tuli aga taas näidata oma paindlikkust ja algatusvõimet, et hakkama saada kriisiga ja muuta oma elu tavapäraseks nii palju, kui võimalik.