Nullkulu

Nullkulu

kuidas ehitada kompostikasti?

KUIDAS EHITADA KOMPOSTIKASTI

Kas parkides, aiamaades, või koduaias, kompostimine on väga oluline tegevus, mis aitab meil oma prügi vähendada ning samal ajal taaskasutada. Kui oled kunagi mõelnud sellele, kuidas ehitada kompostikasti endale koju, siis tuleb sul kaaluda erinevaid tegureid, mis aitavad sul seda teha.

Kompostikasti ehitamine on kerge protsess, seda saab teha ainult mõne tunniga leidlike ja taaskasutatud materjalide abil. Selles artiklis õpid sa, kuidas ehitada kompostikasti samm-sammult, võttes arvesse kõiki võimalikke võimalusi, sest ise oma kompostikasti ehitamine võib tõesti väga lõbus ja rahuldust pakkuv olla.

Materjalid

Enne kompostikasti ehitamist pead sa korjama erinevaid materjale, et alustada. Kuna kompostikasti eesmärk on lagundamine, siis saab kasutada erinevaid materjale, mis on olemas või leiab kodus. Siin on materjalid, mida võid kasutada:

– Vanad puidust lauad või plastlahtrid, mida saab kasutada kasti käepidemena.
– Okaspuu lauad
– Vana traadivõrk või võrgusilma tükid (kast võib ka ilma võrgusilmeta olla)
– Puidust või metallist tugi postid
– Kruvid ja mutrid
– Reguleeritav puur (kui kasutad võrega kasti)
– Plaadid (kui kasutad plastlahtritega kasti)

Valmista ette kõik vajalikud materjalid ning oled valmis alustama projekti.

Kasti suurus

Enne oma kompostikasti ehitamist pead sa otsustama, millise suurusega kasti soovid. Võttes arvesse enda kodu ja aiapidamise suurust, võib valida sobiva kasti mõõtmetega. Kast peaks olema piisavalt suur, et mahutada piisavalt kompostimaterjale ja piisavalt väike, et seda oleks lihtne hooldada ning vetikateta lainetada. Hea valik oleks umbes 70×70 cm suurune kast.

Kasti ehitamine

Nüüd on aeg ehitada oma kompostikast. Siin on samm-sammuline juhend, kuidas teha seda oma kodus:

Samm 1: Mõõda ja lõika kasti lauad

Mõõda laudade pikkus ning lõika need vastavalt mõõtmetele. Kui kasutad vanu puitlaudu, siis tõenäoliselt pead sa lõikama need vastu suurust. Kui kasutad võrk nagu mina, siis mõõda kruvid, mis lähevad kaarele.

Samm 2: Kruvi lauad või pane kokku plastikust kast

Valmista kast kokku, kruvides kokku lauad või pane kokku plastikust kast. Kui valmis, siis kruvi need kahest küljest kokku ning painuta küljed maha. Kui kasutad võrk kasti, siis suru sisse vastavad kruvid.

Samm 3: Loo põhi

Nüüd pead looma põhja kasti sisse. Selleks võid kasutada veel kahte lauda, põhja alaliist ja -mooduli kinnitamiseks.

Samm 4: Kinnita vertikaalsed tugipostid

Nüüd pead vertikaalsed tugipostid kinnitama kasti sisse. Kui kasutad vanu puitlaudu, siis pead sa need kinnitama vastu kasti nurki. Kui kasutad võrk nagu mina, siis tuleb sul vertikaalsed tugipostid kruvides kokku hoida.

Samm 5: Lõpeta kasti konstruktsioon

Nüüd pead sa veenduma, et kast valmis on. Siin on sul mitu valikut: kinnita võrk, paiguta plastikplaadid, et kast oksüdeeruda- või vees kasutatavat funktsiooni kasutada.

Peale selle pead sa veel tegema väljaulatuva osa kasti, mille abil sa saad ta kasti lihtsalt kallutada ja valada välja oma valminud komposti.

Kuidas kasutada kompostikasti

Kuna su kompostikasti ehitamine on nüüd lõpptulemusena valmis, siis on järgmine küsimus, kuidas seda kasutada ning mida sellega teha.

Kompostimiskasti kasutamine ise on väga lihtne protsess. Olenevalt kodus kasutatavast kompostimistehnoloogiast, võib olla vaja lisada mõned tükid värskeid võrseid, rohelist materjali ja seetõttu võib värske materjali lõikamine olla vajalik. Nii, raamiga peenmaterjali luhtus, või jääkide saamiseks niidad muru ning lisad lehti, toitu ja taimejäätmeid ning asetad need kohe lisatavad jäägid kompostikasti.

Kompostimisprotess

Kompostid kõdunevad ise, seega võib valida sobivad materjalid valmis asetamiseks kasti või pikem tegevus, kus asjad kaobuvad ise. Samuti on tähtis valida sobivad materjalid: süsi, paber ja kartulikasvatusmaad sobivad halvasti kompostimiseks, samal ajal kui roheline materjal sobib suurepäraselt.

Peale materjalide lisamist kasti, sa pead segama neid regulaarselt ning jälgima aina toimuvat protsessi.

Järeldus

Nagu sa näed, kuidas ehitada oma kompostikasti suudab teha igaüks, kellel vajalikud materjalid olemas. Kompostimine on keskkonnasõbralik protsess ja annab tagasi loodusele, mis omakorda tulevikus toetab meid ennast. Veel enam rõõmu ja rahulolu pakub see enda kätetööga valminud objekti kasutamine!