Nullkulu

Nullkulu

mida panna kompostikasti?

Mida Panna Kompostikasti: Kõik, Mida Sa Eales Tegema Pead

Igaüks, kes on kunagi aianduse või olmeprügi kallal töötanud, teab, et kompostimine on perioodiline, keerukas ja aeganõudev protsess. Kompostikasti paigutamine tundub esialgu olevat lihtne ülesanne, kuid sisu tasakaalustamise, temperatuuri ja niiskuse reguleerimise ning mikroorganismide valiku vahel valimine eeldab juba teadmisi. Selles artiklis arutleme põhjalikult, mida panna oma kompostikasti, et tagada optimaalseid tulemusi.

Sissejuhatus

Paigaldades oma aeda või kodu lähedale kompostikasti, saab tunduvalt vähendada prügi hulka ja ühtlasi parandada mulla kvaliteeti. Head kompostikasti sisu sisaldab orgaanilisi jäätmeid nagu lehed, muru, köögivilja- ja puuviljakoorikuid, toidujäätmeid ja muud aimatavat prügi. Sellisel juhul on lõpptulemuseks meeleolukas kasvumuld, mis on suurepärane elusa looduse säilitamiseks. Kuid mida panna oma kompostikasti ja millal ilma milleta hakkama saada?

Kompostikasti sisustamine

Kui olete oma kompostikasti kohale paigutanud, võite kaaluda, mida täpselt panna sinna sisse. Siin on loetelu mõningatest asjadest, mida võite lisada:

Lehed

Lehti on palju võimalik lisada, sest nad on orgaanilised ja sageli ei saa neid kuhugi mujale paigutada. Kuid mingil määral on vaja lehti tasakaalustada tihedama ja märjem materjaliga, nagu rohi või köögivili, et võimaldada kindlamat kompostimist.

Muru

Murujäätmed on ideaalsed märgade ja rohkem lämmastikurikaste materjalide lisamiseks. Kui lõikate muru korrapäraselt, saate selle sageli lisada oma kompostikasti. Kuid pidage meeles, et kui muru on märg, siis kasutage saagikoristust pigem vähem, sest muidu võib tekkida ebameeldiv lõhn.

Köögivili

Köögiviljad sisaldavad head kogust toitaineid ja sobivad hästi teie kompostikasti. Vältige nende lisamist samal ajal, kui otsustate lisada liha, sest need võivad hakata lagunema ja eritada ebameeldivaid lõhnu.

Puu-ja köögiviljakoorikud

See võib olla ka üks teie köögist pärit lisanditest. Puu- ja köögiviljakoorikud on head orgaanilised materjalid ning need lagunevad hästi. Need sobivad suurepäraselt ka erinevatele taimedele väetisena.

Toidujäätmed

Toidujäätmed on suurepärased lisandid kompostikasti, kuid siinkohal tuleb olla ettevaatlik. Kui lisate toidujäätmed koos teiste orgaaniliste materjalidega, peaksid olema kindlad, et neid sisaldav kiht on piisavalt tasakaalustatud ja kinnitatud. Samuti peate vältima liha-, piima-, kala- ja juustutoodete lisamist, kuna nende ebameeldivate lõhnade tõttu on võimalik, et koed ei taastu kuidagi.

Paber

Paber on hea paisutamise materjal, kuid peate olema ettevaatlik, et ei sisalduks samu koostisosi, mida leidub ka mitme aasta pikkuse kestusega kaupluseköites. Samuti peab paberipaber olema vaba trükimustast ja teistest keemilistest lisanditest.

Taimed ja lillekimbud

Aedtaimede ja lillede lisamine kompostikasti on hea, lille- ja taimejäätmetest algab edukas taaskasutamine.

Kuidas korralikult kompostida?

Igal üle jõu käival loomaomanikul peab olema kindel plaan, kuidas kompostikasti sisu korralikult teisemaks tembeldada. Kompostimine on tõhusam, kui järgite neid näpunäiteid:

Kihid

Kompostikasti kihid tuleks üles ehitada kindla järgmise kihi peale. Sel viisil tasakaalustatakse kompostikasti sisu. Võib kaaluda muru-, lehtede-, köögiviljade- ja taimede kimbudesse jagamist ning lisada neid eraldi kihtidena.

Temperatuur

Kompostikastis õige temperatuuri hoidmine on oluline. Kui kompostikastis kasutatakse õiget temperatuuri, tekib ohutu ja efektiivne lagunemisprotsess, mis toodab kasulikku mulda. Tavaliselt on optimaalne temperatuur 55-70˚C.

Vedeliku kogumine

Ärge jätke kasti niiskeks, kuid ärge ka kuivana. Õige kuivuse tase on oluline ka tasakaalustamatute protsesside vältimiseks.

Õhuvarustus

Kui vajate oma kompostikasti jaoks piisavalt hapnikku, ärge unustage ruumi ka seestpoolt õhku lasta. Ka see kiirendab protsessi ning võimaldab kastides korralikult hingelda.

Kokkuvõte

Kompostimine on suurepärane protsess, kuid alati võib esineda tõrkeid ning kogemused on erinevad. Oluline on meeles pidada, et kompostikasti sisu peab olema tasakaalus ning sobitatud küllaltki õigel ajal, et võimaldada toitainete kiiret taastootmist. Mida rohkem lisaküljel lisandub, seda rohkem värsket mulda saate kasutada ning teie aiandid kasvavad iganädalaselt.

Seega kasutage oma soovi korral meie pakutavaid nõuandeid ja kasutage neid oma kasvuhoones, aias või isegi majapidamises. See on väga lihtne tegevus, kuid see nõuab teatud jõupingutusi. Kui aga õigesti ja regulaarselt kompostate, saate ka kiirema, odavama ja keskkonnasõbralikuma taasresursseerimise ja tõhusalt välja kasvanud taimed. edu siin!