Nullkulu

Nullkulu

mis veekogu asub palmse mõisa pargis?

Mis veekogu asub Palmse mõisa pargis?

Palmse mõis on imeline ajaloorikas koht, mis asub Vihula vallas Lääne-Virumaal. Selle ajaloolise koha külastamine on kindlasti üks neist kogemustest, mida iga ajaloo- ja loodusesõber peaks oma nimekirja panema.

Üks suurepäraseid asju, mis Palmse mõisa eristab paljudest teistest kohtadest Eestis, on mõisa läbib ketendav hallikashall veekogu. See esmapilgul tagasihoidlik veekogu on aga tegelikult palju enamat kui lihtsalt veekogu – see on kaunis ja rahulik koht, mis pakub imelist vaatepilti ning laseb teil unustada kõik oma mured.

See ilus veekogu, mis asub Palmse mõisa pargis, on üks nendest kohtadest, mis iseenesest juba on vaatamisväärsus. Selle veekogu ajalugu ulatub tagasi 18. sajandisse, kui Palmse mõisa omanikud mõtlesid välja idee veekogu rajamiseks. Ent kuidas jõuti niisuguse hea ideeni? Miks oli see nii oluline, et veekogu just Palmse mõisa pargis asub? Sellele kõigele saame järgnevalt vastuseid.

Milleks veekogu Palmse mõisale?

Palmse mõisa asutamisaeg ulatub tagasi 16. sajandisse, mil härrastemajja kuuluva maa ostis Lode suguvõsa. Peale maa omaniku vahetust suurenes mõis aga märkimisväärselt – rajati park ja loomaaed, järk-järgult lisandus ka aiandus ja jahindus. Kõikjal vajas just asutamisel olev mõis vett, sest vesi oli vajalik jahinduspraktikateks ja aianduseks.

Veekogu sai alguse ideest vett koguda ja seda siis kanalite ja ojade kaudu ümber mõisa liigutada. Kogutud vee kasutamine oli väga mitmekesine – seda kasutati aianduse ja jahinduse jaoks ning hiljem ka tööriista- ja masinate pesemiseks. Veekogu oli ka transpordivahendiks ja allikaliste väetiste valmistamiseks.

Veekogu geograafiline olemus

Pidi olema väga hoolikalt valitud koht, et rajada veekogu Palmse mõisa pargis. Geograafilist olemust analüüsides tuli leida selline koht, mis vastaks kõikidele vajalikele kriteeriumitele. See tähendab, et koht pidi olema piisavalt sügav, et vajaliku koguse vee kogumine ja hoidmine oleks tagatud kõiki aastaaegu arvesse võttes.

Lisaks pidi veekogu olema piisavalt suur, et tagada vajalik veekogus ja mitmekesine elukeskkond. Veekogule oli vaja luua sobiv veesüsteem – tõus- ja mõõnaveed, taimed ja kalad. Kõik Peale selle pidi veekogu olema piisavalt kaugel maja juurest, et sellest põhjustatud niiskust kahjulikeks mõjudeks ei kasutata.

Mis teeb Palmse mõisa veekogust erilise koha?

Palmse mõisa veekogu on unikaalne kogemus. Erinevalt teistest Eesti veekogudest on sellel oma lugu ja pärimus. Kui te lähete Palmse mõisa, ei jää te pärimusele ja ajaloole vastuvõtmatuks, sest veekogu ja Palmse mõis on omavahel tihedalt seotud.

Kuid mis veel muudab selle koha eriliseks? Tõenäoliselt on see looduslik kaunidus, mis pakub vaatamiseks rikkalikku ja värvikat taimestikku. Päikseline ilm rõhutab hämmastavalt sügavaid rohelisi toone, laienevat lillesümbolit. Tihti võib veekogu peal ka näha väikeseid kalaparvi, mis kõnede vee kohal lendavad.

Kokkuvõte

Palmse mõisa veekogu on kahtlemata koht, kus tasub kindlasti aega veeta. Veekogu ja selle ajalugu on tihedalt seotud Palmse mõisaga, tuues esile mõisa tähtsust ajaloo, jahinduse ja aianduse seisukohalt.

Samuti on see koht, kus saate unustada rutiinse elu ning põgeneda tööstressi eest. Veekogu looduslik kaunidus ja rahu, mis seal valitseb, aitavad teil lõõgastuda ning koguda jõudu järgmiseks päevaks. Pole tähtis, kas olete looduse ja ajaloo huviline või lihtsalt vajate lõõgastust – veekogu Palmse mõisa pargis on mõeldud kõigile.