Nullkulu

Nullkulu

mis värvi on palmse mõisa härrastemaja?

Mis Värvi On Palmse Mõisa Härrastemaja – Uurime Selle Ajaloolise Ehitise Ajalugu Ja Värvipaletti

Palmse mõis on Eesti ajaloo üks ikoonilisemaid maamõisaid. Enamik inimestest on selle nime kuulnud, kuid vähesed teavad, milline on mõisa ajalugu ja milline on selle värvipalett.

Palmse mõis asub Lääne-Virumaal, Vihula vallas ning on ehitatud 18. sajandil. Mõisal on kauaaegne ajalugu, mis ulatub kuni sajandi alguseni. Selle ajaloolise hoone unikaalsus seisneb selles, et see on renessansi stiilis, mis on Eesti kontekstis väga haruldane.

Vaatamata sellele, et mõis on säilinud juba 300 aastat, ei ole hoone algsel kujul täielikult säilinud. Ajaloo jooksul on mõis mitmeid kordi ümber ehitatud ning enamik arhitektuurseid elemente on kaotanud oma esialgse kuju ja detailid.

Kui rääkida Palmse mõisa värvipaletist, siis on oluline märkida, et värvide valik on sõltunud ehitustegevusest ja ajast, mil seda maja on ehitatud. Uurime selles artiklis, milliseid värve Palmse mõis on oma ajaloo jooksul läbi teinud.

Palmse mõisa ajalugu

Palmse mõisa ajalugu ulatub aega tagasi juba sajandisse, kuid esimene mainimine Palmse mõisast pärineb 1510. aastast, kui see kuulus Konrad von Manderscheidt-Blankenheimile. Hiljem kuulus mõis Põhjasõja järel Rootsi kroonile, kuid 18. sajandi alguses läks mõis tagasi von der Pahlenitele.

Palmse mõisa härrastemaja ehitati 18. sajandi alguses. Täpsemalt ehitati hoone 1722-1740 aastatel. Mõisa arhitektuuri identiteedi järgi saab eeldada, et hoone projekteerimise taga oli barokkidee mõjutus. Barokkstiilis majad olid tol ajal väga populaarsed ja Palmse mõis pole erand.

19. sajandil, kui mõisale omandati uus omanik, otsustati hoone ümber ehitada. Renessanssarhitektuuri kohta on ajaloolasi üllatanud see, et selle tegeliku loomise periood oli isegi enne renessanssi perioodi. Hiljem 18. sajandi renessanssi perioodil anti mõisahoonele uus kuju.

21. sajandil on Palmse mõis üks populaarsemaid turismiobjekte Eestis. Tegemist on ajaloolise ehitise ja mõisapargiga, mis on avatud kõigile külastajatele. Igal aastal külastab mõisat üle 30 000 inimese.

Palmse mõisa värvipalett

Palmse mõisa renoveerimisel on oluline olnud ajastu, mil hoone on ehitatud ja ümber ehitatud. Kui vaatame mõisa fassaadi, siis on selgelt näha, et peamised värvitooted pärinevad 19. sajandist. Just sel ajal toimus ka palju erinevaid renoveerimistöid, mis aitasid kaasa mõisa fassaadi praegusele välimusele.

Palmse mõisa fassaad on kaetud valge, kollase, beeži ning punasega. Need värvid annavad mõisa fassaadile armu ja annavad võrdusmärgi barokkstiiliga. Fassaad on kaunistatud ka mitmete reljeefsete detailidega, mis annavad hoonetele rikkaliku fassaadi.

Palmse mõisa aknad ja uksed on erinevates toonides. Peaukse kõrval on kollased seinad, mille kõrval asuvad puhtvalged seinad rõhutavad veelgi fassaadi elegantsi. Kõikide akende ja uste kõrval on pruunikas punakas värv.

Ka mõisa katus on olnud läbi ajaloo erinevates toonides. Kui vaadata vanu pilte, siis on selgelt näha, et katus on olnud pruunist toonist mustani. See viitab ka sellele, et mõis ei ole jäänud alati oma esialgsele kujule aga on ajaga kasvanud ja muutunud.

Mis värvi on Palmse mõisa härrastemaja – kokkuvõte ja lõplik järeldus

Palmse mõis on ajalooline maja, millel on erinevaid stiile ja ajastuid katva ajaga. 21. sajandil võib näha, et värvipalett koosneb peamiselt kollasest, beežist, punasest ning valgest värvidest. Need värvid kombinatsioonid andavad mõisale väärika väljanägemise, mis meenutab barokkstiili.

Palmse mõis on Eesti ajaloo üks tuntumaid mõisakomplekse ning on üks populaarsemaid turismiatraktsioone. Kõik sellepärast, et mõis ahokeab oma ajaloolist ja kultuurilist ajalugu. Eesti ajaloo osa asub Palmse rikkaliku kultuuripärandi keskel.