Nullkulu

Nullkulu

mis on vat?

Mis on VAT?

Kui olete üks neist inimestest, kes pole VAT-ist kuulnud, pole te üksi. Paljud inimesed on veel teadmatuses. VAT on lühend maksunimega, mida võib nimetada käibemaksuks või tarbimismaksuks. See maks hõlmab kõiki eraisikute ja ettevõtete poolt tehtud oste ja makse, k.a need, mis on seotud impordiga ja ekspordiga. See on vahemaksumaks, mis võimaldab toodetel ja teenustel liikuda nende tarbijatele kulutusi tehes.

Mis kujutab endast maksu määrust?

Maksude määramiseks ja kogumiseks on kehtestatud õigusaktid. Käibemaksu kogumiseks kasutatakse standardmäära, mis on praegu Eestis 20%. Kuigi käibemaksu määr on sama nii eraisikute kui ka ettevõtete jaoks, maksavad ettevõtted tavaliselt käibemaksu hiljem tagasi.

Mis on käibemaksu kohustus?

Iga ettevõte, mis on käibemaksuregistris, peab maksma käibemaksu, kui ta müüb oma tooteid või teenuseid lõpptarbijale. Kuid käibemaksu kulutuste katmiseks võib ettevõte taotleda käibemaksu tagasimakset. Kuid jällegi, kui ettevõte müüb oma tooteid lõpptarbijale, peab ta maksma käibemaksu.

Käibemaksu maksude tõus ja langus

See on teema, mis on väga aktuaalne ajal, mil poliitikud otsivad võimalusi suurendada astronoomiliselt riigieelarvest laekuvaid summasid. Kuigi viimased maksureformid on viinud käibemaksu tõusudeni, on ka käibemaksul ka positiivseid mõjusid, nagu lõpptarbijate kulutuste suurem transparentsus. Käibemaksu kasutamine võimaldab valitsusel koguda tulu tarbimise näol. Käibemaksu koormus jagatakse müüjate ja ostmise abistajate vahel. Käibemaksu tõus võib aga põhjustada inflatsiooni ja piirata tarbimist.

Käibemaksu tähendus Äriettevõtte jaoks

Käibemaksul on äriettevõtte jaoks mitu otsest ja kaudset eelist. Kuna ettevõtte maksab käibemaksu tulemuseks olevale tootele või teenusele pärast selle müümist, on selle tulu registreerimine raamatupidamises lihtsam, kui seda oleks tulemuse saavutamine. Kuid käibemaksu näol on tegemist ka rahalise inflatsiooniga. Käibemaksu lahenduseta jätmise korral võivad ettevõtted kannatada tulu kulumise all.

VAT