Nullkulu

Nullkulu

mis on vat number?

Mis on VAT number

Käibemaksu number (VAT number) on oluline dokument, mis on vajalik peaaegu igas äris. See on numbrite ja tähtedega tähistatud eristamise kood, mis võimaldab ettevõttel tegeleda käibemaksuga seotud maksukohustustega. Paljud äritööd, olgu need siis müük või ost, sõltuvad käibemaksunumbri olemasolust ja õigest kasutamisest.

Mis on käibemaks?

Enne käibemaksu numbri selgitamist peame selgitama, mis on käibemaks ise. Käibemaks on maks, mida lisatakse kauba või teenuse hinnale. Maksu kohustus lasub viimasel tarbijal, kes tarbekauba või teenuse omandab. Maksumäär erineb eri riikides ning ettevõttes võib see sõltuvalt kauba või teenuse liigist varieeruda.

Käibemaksunumber Eestis

Eestis peab käibemaksuga maksukohuslasena registreeritud ettevõte omama käibemaksu numbrit, kuna ilma selleta ei saa vajalikke toiminguid teha. Kui ettevõte müüb kaupu ja teenuseid, peab ta ka sisendkäibemaksu tasuma. See tähendab, et kui ettevõte ostab teiselt ettevõttelt kaupu või teenuseid, lisandub ostuhinnale käibemaks. Sisendkäibemaksu saab käibemaksudeklaratsioonis välja tuua ja tagastada.

Käibemaksunumbri olemasolu kontrollimine

Igas riigis on oma rahandusministeerium, kes julgustab ettevõtteid kontrollima käibemaksu numbrit muude ettevõtete käest, kellega nad äri teevad. Eesti rahandusministeerium on loonud selleks spetsiaalse veebilehe, mis võimaldab käibemaksunumbrit otsida. Sellel lehel on ka kirjeldatud, millised kontrollid tuleks läbi viia enne tehingu tegemist.

Kuidas omandada käibemaksunumber?

Käibemaksunumbri saamine võib olla pikk protsess, mis nõuab vaeva ja tähelepanu. Üldiselt tuleb käibemaksunumbrit taotleda riigi rahandusministeeriumist, olles registreeritud maksukohuslasena. Eestis on ka võimalus taotleda käibemaksunumbrit elektrooniliselt. Kui taotlus on rahandusministeeriumi poolt heaks kiidetud, saadetakse vajalikud dokumendid posti teel või elektrooniliselt.

Käibemaksu numbriga seotud kohustused

Käibemaksunumbri omamisega kaasneb mitmeid kohustusi, mille täitmist tuleb järgida. Näiteks tuleb esitada käibedeklaratsioonid, milles kajastatakse käivet ja käibemaksukohustust, kui ettevõte müüb kaupu ja teenuseid. Samuti tuleb jälgida väljastatud arvete ja saadud arvete käibemaksu määra ja õigsust.

Lõppsõna

Käibemaksunumber on oluline dokument, mis on vajalik käibemaksu kohustuste korrektseks täitmiseks. Sellega kaasneb mitmeid kohustusi, kuid samas on see äritegevuse lahutamatu osa. Käibemaksunumbri taotlemine võib olla pikk protsess, kuid korrektselt täidetud dokumentide ja kohustuste täitmisega võib ettevõte äri ajada sujuvalt ja õigesti.