Nullkulu

Nullkulu

mis on proteiin?

Mis on proteiin?
Proteiinid on asendamatud keemilised ühendid, mis on kõikide elusolendite põhikoostisosaks. Need on valgud, mis koosnevad aminohapetest ja on vajalikud organismi elutähtsate funktsioonide jaoks. Proteiinid on vajalikud keha koostisosad ja tagavad meie rakkude, lihaste, kudede ja organite korraliku toimimise. Selles artiklis selgitame lähemalt proteiinide omadusi, nende rolli organismis, erinevate tüüpide ja allikate kohta.

Kuidas proteiinid töötavad?
Proteiinid on keeruline aine, mis hargneb välja erinevateks tüüpideks ja teostavad organismis erinevaid funktsioone. Iga valgu molekul koosneb aminohapetest, mis omakorda on jagatud kolmeks kategooriaks: alifaatsed aminohapped, hapud aminohapped ja baasilised aminohapped. Nende erinevate aminohapete kombinatsioonid tekitavad erinevaid valke, mis ühtlasi täidavad erinevaid või ka sarnaseid funktsioone organismis.

Mis on proteiinide funktsioonid?
Proteiinid täidavad organismis erinevaid funktsioone. Mõned neist on toitainete ladustamine, hormoonide süntees, ensüümide tootmine, immunoglobuliinide loomine ja organismi kaitsmine haigustekitajate vastu. Üks oluline funktsioon on ka energia säilitamine ning lihaste kasv ja taastumine.

Millised on proteiinide allikad toidus?
Kõige tuntumad proteiiniallikad on liha, kala, piimatooted ja munad. Kuid ka taimed sisaldavad palju proteiine, näiteks oad, herned, läätsed, kinoa ja avokaado. Loomset päritolu proteiine esineb kõrge kontsentratsiooniga lihas, mereandides ja piimatoodetes.
Taimsed proteiinid on head valguallikad, eriti taimetoitlastele, kuna need ei sisalda tavaliselt rasva, kolesterooli ja laktoosi.

Kui palju proteiine on vaja tarbida?
Tarbimissoovitused varieeruvad sõltuvalt vanusest, kaalust ja elustiilist. Keskmiselt peaks täiskasvanu tarbima 1,2-1,6 grammi proteiini igal päeval iga kehakaalu kilogrammi kohta. Sportlased ja kehaliselt aktiivsed inimesed vajavad rohkem proteiine, et toetada lihaskasvu ja taastumist.

Kokkuvõte
Proteiin on asendamatu osa tervislikust toitumisest ning vajalik organismi normaalseks funktsioneerimiseks. Selle artikli käigus oleme õppinud proteiinide funktsioonidest, mis on nende allikad ning kui palju neid peakas iga päev tarbima. Oluline on valida hea tasakaal proteiinide, süsivesikute ja rasvade vahel, et tagada organismi optimaalne toimimine.