Nullkulu

Nullkulu

mida teeb proteiin?

Mida teeb proteiin

Proteiin või valk on üks meie keha olulisemaid biomolekule. See on asi, millest koosnevad peaaegu kõik keharakud ja kuded, mistõttu on proteiin väga oluline meie keha säilitamiseks ja tervise tagamiseks. Sellest kirjutame selles artiklis.

Proteiin – mis see on?

Proteiin on orgaaniline ühend, mida leidub peaaegu kõikides elusorganismides. Selle koostisse kuuluvad aminohapped, millest enamik on inimestele olulised. Need aminohapped ühinevad peptiidside vahendusel, moodustades pika ahela.

Vanus ja proteiini tarbimine

Inimesed tarbivad erinevatel eluetappidel erinevat kogust valku. Imikutel on suurem valgutarbimise vajadus, kuna nad kasvavad ja arenevad kiirelt. Täiskasvanute puhul on valgu tarbimise vajadus määratletud kaaluga – kuni 0,7 g valku iga kehakaalu kilogrammi kohta. Vananedes väheneb valgutarbimise vajadus.

Proteiini funktsioonid organismis

Proteiinil on palju funktsioone organismis. Esiteks on see oluline keha kasvu ja arengu protsessis. Proteiin aitab luua uusi rakke ja kudesid. Samuti on see oluline immuunsüsteemi tugevdamiseks ja hormoonide tootmiseks. Proteiin moodustab ka ensüüme, mis kiirendavad keemiliste reaktsioonide toimumist organismis.

Kust saab proteiini?

Valgurikkaid toiduaineid on palju. Kõige tuntumad neist on liha, kala, munad, piimatoooted ning kaunviljad. Erinevate allikate valgud omavad erinevat bioloogilist väärtust. Kõrgeima bioloogilise väärtusga valk on munavalge.

Proteiin ja sport

Spordiga tegelemisel on eriti oluline saada piisavalt valku. Spordiga seotud füüsilised tegevused põhjustavad lihastes mikrotraumasid, mida tuleb parandada. Parandamine on valgu sünteesi abil ehk valgurikkal toidul põhinev. Samuti on valk oluline lihaste arendamiseks ja tugevdamiseks. Seega peaksid sportlased kindlasti pöörama tähelepanu oma valgutarbimisele.

Proteiin ja kaalulangetamine

Paljud inimesed, kes soovivad kaalust alla võtta, keskenduvad valgu tarbimisele. Sellel on hea põhjus – valgu söömine küllastab hästi. Samuti võtab valgu seedimine kehas rohkem aega kui süsivesikute ja rasvade seedimine, seega püsib kõht kauem täis. See võib aidata vähendada kalorite tarbimist ja kaasa aidata kaalulangusele.

Kokkuvõtteks

Proteiin on äärmiselt oluline meie keha jaoks. Kui soovite oma tervist hoida, peaksite kindlasti tagama piisava valgutarbimise. Õige koguse valgu tarbimine aitab kaasa nii füüsilisele arengule kui ka immuunsüsteemi toimimisele, hormoonide tootmisele ning paljudele teistele keha funktsioonidele. Hoidke alati silm peal ka sellel, millised on erinevate allikate valgud, ja valige tervislikke valgurikkaid toiduaineid.