Nullkulu

Nullkulu

mis on külm higi?

Mis on Külm Higi?

Külm higi on haigusseisund, mida kogevad paljud inimesed igapäevaselt. See on seisund, kus inimene higistab külmalt, kuna tema kehatemperatuur on madal. See seisund võib esile kutsuda mitmeid terviseprobleeme ja seda tuleks seetõttu tõsiselt võtta. Käesolev artikkel kirjeldab põhjalikult, mis on külm higi.

Külm higi põhjused

Külm higi võib olla tingitud mitmetest põhjustest. Üheks peamiseks põhjuseks on kehatemperatuuri langus. See võib juhtuda erinevatel põhjustel, näiteks pingelisel olukorral, hirmul või äärmuslikul külmal. Külmal päeval õues olles peab keha läbi kehatemperatuuri reguleerima, et hoida oma kehatemperatuuri normaalsel tasemel. Keha reageerib külma ilmaga nii, et aktiveerib oma sisseehitatud soojuskaitse süsteemi. See hõlmab veresoonte ahenemist, mis vähendab verevoolu naha pinnale ning higistamine lõpetatakse.

Külm higi võib olla tingitud ka füüsilisest koormusest. Suure füüsilise koormuse korral hakkab keha higistama, et võidelda ülekuumenemise vastu. Külm higi võib tekkida ka hormonaalsete kõikumiste tõttu. Hormonaalne tasakaalutus võib põhjustada kehatemperatuuri muutusi ning seetõttu külm higi teket.

Mõned terviseprobleemid, näiteks diabeet, kilpnäärmehaigused, vähk, Parkinsoni tõbi ja südamehaigused, võivad samuti põhjustada külmhigistamist. Kui inimesel on külm higi koos selliste sümptomitega nagu pearinglus, iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, hingamisraskused, palavik, kuiv suu või rinnakuvalu, peaks ta sellest teavitama oma arsti, kuna need võivad olla tõsiste terviseprobleemide tunnused.

Mis on külm higi ravi?

Külm higi ravi sõltub selle esinemise põhjusest. Kui inimene kogeb külmhigistamist stressiolukorra tõttu, siis on vajalik rahuneda ning puhata. Kui see esineb kehatemperatuuri langetamise tõttu, tuleks püüda soojeneda ning säilitada normaalne kehatemperatuur. Kui aga külm higi on tingitud mõnest terviseprobleemist, tuleb raviga alustada võimalikult kiiresti.

Külmhigistamise vastu aitavad ka mitmed rahvameditsiini retseptid, nagu sidruni- ja ingveri tee. Samuti on soovitatav juua palju vett ning vältida kofeiini ja suitsu.

Kokkuvõte

Külm higi on seisund, kus inimene higistab külmalt, kuna tema kehatemperatuur on madal. See võib esile kutsuda mitmeid terviseprobleeme ja seda tuleks seetõttu tõsiselt võtta. Külm higistamist võib esile kutsuda mitmed põhjused, nagu kehatemperatuuri langus, füüsiline koormus ja hormonaalsed kõikumised. Külm higi ravi sõltub selle esinemise põhjusest ning kui külm higi on tingitud mõnest terviseprobleemist, tuleb raviga alustada võimalikult kiiresti.