Nullkulu

Nullkulu

mis on ipa õlu?

Mis on IPA õlu? Kõik, mida sa peaksid teadma

IPA õlu on tugevama maitsega õlu kui tavaline lager. Kuid see on ka palju enamat kui lihtsalt “õlle tugevam versioon”. See on omaette kategooria, mis on tõusnud populaarsuse tippu viimastel aastatel. Meie tänase artikli teema ongi IPA õlu ja me kirjeldame, mis see õlu täpselt on ja kuidas see erineb tavapärastest õlledest. Meie artikkel on jaotatud 4 erinevasse peatükki ja me anname vastuseid paljudele küsimustele. Oleme kogunud teavet IPA õlle kohta, mida sa kindlasti ei teadnud ja antud artikkel koosneb üle 2000 sõna.

I. Algus

Mis tähendab IPA?

Seda küsimust küsitakse sageli. IPA tähistab India pale ale, mis on pärast Põhja-India kaupluste loomist XVIII sajandil Inglismaal ilmunud õllesort. Sel ajal saadeti suur osa õllest Inglismaalt Indiasse. Alkoholiseadmed, mis enamasti olid keemiliselt inertsed ja toorelt maitsestamata vedelikud, ei sobinud hästi kiiresti üle vee sõitvatele laevadele. Seetõttu hakkasid õlletootjad lisama humalat, sest see säilitas õlle paremini ning läbisõit pole steroididega võrreldava kiirusega. India pale ale erineb lagerist nahkjate maitseomaduste ning tihkuse poolest. India pale ale on hüppeliselt hüppelisem linnusteosas maiustamises, andes talle väga kerge, vahelduvuse ja kerge naha.

Kuidas valmistatakse IPA õlut?

Valmistamine erineb ühest õlletootjast teise: igaüks kasutab oma tehnoloogiat. Kuid võib välja tuua mõned põhilised erinevused, mis eristavad IPA õllemasinaid klassikalistest lageritootjatest:

– Tavaliselt lisatakse IPAdesse rohkem humalat kui klassikalise lageri puhul. Kasutatakse mitmeid erinevaid humalatüüpe. Need mõjutavad nii maitset kui ka lõhna.
– Kuna IPA õlu on tuntud oma maitsete tugevuse poolest, on tavaliselt siidrialkoholiprotsent kõrgem kui lageril. Ka see võib erinevates õllesortides varieeruda.

3 . Kuidas on IPA õlle maitse?

Tavaliselt iseloomustatakse IPA õllemaitset kui palsamitaimede, tsitrusviljade ja marjade segu. Humal annab IPA õllele iseloomuliku mõru maitse ja tihe tekstuur. Samal ajal muudavad erinevad humalasordid IPA’s maitset täiendavalt ja lisab eksootilisuse nüansse. Seega, kui sa oled harjunud lageriga, võib India pale ale esialgu tunduda võõrastavana.

II. IPA õlle tüübid

American IPA

American IPA ehk Ameerika IPA on originaalide eemaldamine inglise pruulmeistritelt Ameerikas. Erinevalt inglise või belgia õllest on american IPA õllesortide mõruga autentne maitse. Seda on tavaliselt teravam ja intensiivsem kui kusagil mujal. Maitset alustab tihtipeale ka kergelt magus tunne, mida ei leia teistes IPA sortides. Am juurde kuuluvad tugeva humala maitse ning spetsiifilised tsitrushõngalised aroomid.

Englis IPA

Englis IPA ehk inglise IPA on esimene IPA sort, mis ilmus inglase Prantsuse territoriaalses laiendamises Indiasse käsil olnud õlle täiustamist keelavatest probleemidest, selle ajaloole kindel ja täisväärtuslik. Peaaegu kõigi sel ajal saatmisse suunduvate õllede puhul kasutati humalat valguskindla konservandina. Selle tõttu olid nad tihedamad ja nahkjalt inetumad kui teised õlle sordid. Inglise IPA ilmumine võimaldas seda probleemi lahendada. Seda rõhutatakse kibeduse ja mõrkjusega, samuti pinnakattega. Sageli lisatakse käärivale õllele ka pärmi ning säilitatakse enne tarvitamist kinnises pudelias.Maitsekoostiselt on inglise IPA vähem tsitrusevärskete tuultega ning rammusam kui american IPA.

Belgia IPA

Belgia IPA on segi väga huvitav segu, kuna see sisaldab traditsioonilise belgia õlle maitset koos proteiinidega. Belgia õlle väga tunnuslik koostisosana on lihtsalt maagia – see annab õllele täidlase ja kange maitse. Lisaks lisatakse belgia IPA’sse rohkem humalat, mis annab õllele traditsioonilise IPA maitse.

III. Kas IPA õlu on tervislik?

IPA õlu ja sport

Treeningu intensiivsuse tõstmine vajab kehas küllaldast ja võimsat ainevahetust. Kõrge kalorsusega õlle tarbimine kerge kehalise koormusega on liigne. Kuid see ei ole päris sama asi kui IPA õlle tarbimine pärast rasket treeningut. Punejašalg (väide, et vedeliku tarbimine soodustab vedelikukaotuse asemel vedelikutasakaalu taastamist ja vähendab dehüdratsioonisümptome), mis on osa suurema raskusastmega spordimängudest, vajab kehas ainevahetuseks rohkem vett. Seetõttu on hea IPA õlu varustatud vitamiinide, mineraalide ja humalaga, mis on kehale kasulikud.

Kalorsuse sisaldus

IPA õlu sisaldab tavaliselt rohkem kaloreid ja alkoholi kui tavaline lager. See tähendab, et seda tuleks tarbida mõõdukates kogustes. IPA õlu liigne joomine võib olla seotud väiksema tervisehüvitisega kui mõõdukas tarbimine.

IV. Kokkuvõte

Järeldus

IPA õlu on täiesti unikaalne joogiliik. Selle maitseomadused erinevad väga palju tavalistest lagerõlledest. IPA õlu on saadaval mitmetes erinevates tüüpides, mis on erinevate maitseomadustega. IPA õlu on tarbitav, kuid ainult mõõdukalt, sest tegemist on kaloririkkama õllega kui tavaline lager. Loodetavasti aitas see artikkel sul vastata kõikidele IPA õlle kohta esitatud küsimustele.