Nullkulu

Nullkulu

mis on gripp?

Mis on gripp – haigus, mis mõjutab paljusid inimesi iga-aastaselt

Gripp või influensus on äge hingamisteede haigus, mis on tingitud gripiviirusest. See on üks levinumaid haigusi, mis mõjutab inimesi iga-aastaselt. Gripiviirus võib põhjustada haigusi, mis ulatuvad kergest külmetusest kuni tõsise haiguseni nagu kopsupõletik. Gripiviirused võivad põhjustada ka tüsistusi, mis võivad olla eluohtlikud.

Grippi põhjustav viirus levib kergesti inimeselt inimesele õhus levivate tilkade kaudu, mis tekivad haigete inimeste köhimise, aevastamise või rääkimisega. Viirus võib levida ka puutetundliku pinnaga (näiteks uksekäepide) kaudu. Gripiviirused on muutlikud ja seetõttu on alati olemas oht, et uus tüvi võib levida ja põhjustada uut haiguspuhangut.

Sümptomid

Grippi sümptomid võivad erineda sõltuvalt haiguse tõsidusest. Enamasti kestab gripiga seotud haigus 7 kuni 10 päeva. Siin on mõned sümptomid, mis võivad ilmneda:

– Kõrge palavik (üle 38 kraadi)
– Külmavärinad ja suurenenud higistamine
– Peavalu ja valud üle kogu keha
– Seljavalu ja lihasvalu
– Väsimus ja nõrkus
– Kurguvalu, kuiv köha ja nohu

Kuigi enamik gripiga seotud haigusjuhtumeid taanduvad iseenesest, võivad mõned inimesed olla vastuvõtlikumad tüsistuste tekkeks. Gripiga seotud tüsistused võivad hõlmata kopsupõletikku, bronhiiti, kõrva- ja siinuspõletikku, müokardiiti (südame lihasepõletik), meningiiti ja neerupuudulikkust. Vanemad inimesed, väikelapsed, rasedad naised ja inimesed, kellel on madal immuunsus, on tüsistuste suhtes tundlikumad.

Ennetamine

Parim viis gripist hoidumiseks on vaktsineerimine. Gripivaktsiin on tavaliselt saadaval süstena, kuid on saadaval ka nina pritsimiseks. Vaktsiini soovitatakse kõigile, kes on vanemad kui kuus kuud, eriti neile, kellel on suurem tõenäosus tüsistuste tekkeks. Kui te vaktsineerimist ei saa, võite kaitsta ennast gripiviiruse leviku eest hoides oma käsi puhtana, vältides nakatunud inimestega kontakti ja vältides oma näo puudutamist.

Ravi

Grippi pole ravimit, mis võib seda otsekohe välja ravida. Kui haigestute grippi, võivad järgnevad ravi abinõud aidata leevendada sümptomeid soovitud täiendavate meditsiiniliste probleemide korral:

– Puhkus ja palju vedelikku
– Palavikualandajad nagu paratsetamool
– Köhapreparaadid ja valuvaigistid
– Antibiootikumid (ainult bakteriaalsete infektsioonide korral)

Kokkuvõte

Gripp on levinud haigus, mis võib põhjustada tõsiseid tüsistusi. Sümptomid ulatuvad kergest kuni tõsise haiguseni ja võivad hõlmata kõrget palavikku, lihase- ja seljavalu, nohu ja köha. Parim viis gripist hoidumiseks on vaktsineerimine, kuid saate ennast kaitsta ka kätepesu ja distantsi hoidmisega nakatunud inimestega. Kui teil tekivad gripisümptomid, konsulteerige oma arstiga sümptomite leevendamise ravivõimaluste kohta.